06.12.2019 Reede

Valitsus toetas OÜ osa miinimumväärtuse vähendamist ühele sendile

Valitsus kiitis neljapäevasel istungil heaks äriseadustiku muudatused, millega muu hulgas kehtestatakse osaühingu osa miinimumväärtuseks senise ühe euro asemel üks sent. 
Valitsus toetas OÜ osa miinimumväärtuse vähendamist ühele sendile
Valitsus toetas OÜ osa miinimumväärtuse vähendamist ühele sendile Foto: pixabay

Ühtlasi muudetakse osaühingu osa võõrandamise regulatsiooni, et lihtsustada osaühingu osade võõrandamist ning kaotada ebavajalikud piirangud ja vorminõuded, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo. 

Nimelt kehtestatakse eelnõuga osa miinimumväärtuseks senise ühe euro asemel üks sent, tunnistatakse kehtetuks osa võõrandamise ja pantimise kohustustehingu vorminõue kõigi osaühingute jaoks ning võimaldatakse sellisel osaühingul, mille osakapital on üle 25 000 euro, näha põhikirjas ette osa võõrandamise ja pantimise käsutustehingu vormivabadus.

Osaühingu osa nimiväärtuse vähendamine ühelt eurolt ühele sendile võimaldab justiitsministeeriumi hinnangul paindlikumalt määrata osaühingu osade suurusi.

Kehtiva õiguse kohaselt peab notariaalselt tõestatud olema nii osaühingu osa võõrandamise ja pantimise kohustustehing kui ka käsutustehing, välja arvatud juhul, kui osaühingu osad on registreeritud Eesti väärtpaberite registris. Kohustustehingu notariaalse tõestamise nõue tähendab, et selles vormis peavad olema lisaks müügilepingule ka näiteks optsioonilepingud ja muud ühinguõiguses tavalised kokkulepped, millega kohustutakse osa omandama või võõrandama.

Osa võõrandamise ja pantimise käsutustehingu vorminõudena jääb üldiselt kehtima notariaalse tõestamise nõue, kuid eelnõuga võimaldatakse osaühingul kõigi osanike nõusolekul sellest loobuda. Sellise võimaluse saab valida osaühing, mille osakapital on üle 25 000 euro. Sellise piirangu eesmärgiks on tagada, et osaühingul on olemas võimekus ise pidada arvestust oma osanike üle ja teavitada muudatustest osanike andmetes äriregistrit.

Samuti välistab see piirang võimaluse, et vormivaba käsutustehing valitakse osaühingu asutamisel ilma osakapitali sissemakseta – ilma kohese sissemakseta saab asutada osaühingu, mille osakapital ei ole suurem kui 25 000 eurot. Üle 25 000-eurose osakapitaliga osaühinguid on praegu ligikaudu 20 000 ehk umbes üks kümnendik kõigist osaühingutest.

Seadus on plaanitud jõustuma 2020. aasta 1. juulil.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference