24.05.2018 Neljapäev

Swedbank: Eesti inimeste laenukoormus on mõistlik

Swedbanki eraisikute finantseerimise valdkonnajuhi Anne Pärgma sõnul on Eesti kinnisvaraturg aktiivne ja eluasemelaenude mahud on kasvanud ning inimeste laenukoormus on mõistlik.

Kuigi eluasemelaenude protfelli maht on kriisieelse 2008. aasta taseme juba 2013. aastal ületanud, siis uute laenude mahud on jätkuvalt poole madalamal kui 2007. aastal. Eluasemelaenude maht kasvas 2017. aastal Eestis 14 protsenti, olles sellega Baltimaade suurima kasvuga – Leedus oli kasv 10 protsenti ja Lätis 7 protsenti, märkis Pärgma.

Laenusoovijate laenukoormus on Pärgma sõnul mõistlik ning inimestel on olemas puhver muudeks kulutusteks. Laenulõksus olijaid, kelle eluasemelaenu jääk oleks tagatisvara väärtusest suurem Swedbankil Eestis praktiliselt ei ole, jäädes alla 1 protsendi. Lätis on vastav näitaja 21 protsenti ja Leedus 7 protsenti.

Samuti on Eestis raskustes olevate laenuvõtjate osakaal ülimadalal tasemel 0,1 protsendil. Leedus on Swedbanki portfellis 1,6 protsenti ja Lätis 1,8 protsenti. Raskest olukorrast väljatulemist toetab Pärgma sõnul kõrge tööhõive, aktiivne kinnisvaraturg ja madal baasintressi tase.

Eesti elamukinnisvaraturg on Pärgma sõnul aktiivne ja stabiilne. Elukondliku kinnisvaraturu tehingute arv kasvas Tallinnas mullu 6 protsenti, samas Riias oli vähenemine 1 protsent ja Vilniuses 3 protsenti. Mediaanhinnad kasvasid mullu Tallinnas 8 protsenti, Riias 4 protsenti ja Vilniuses 7 protsenti. Pärgma sõnul aeglustus kasv teisel poolaastal ning tingituna suurest pakkumisest Baltimaade turudel hinnad eriti muutuda ei tohiks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes