09.01.2018 Teisipäev

Sotsiaalmaksukohustus Esile tõstetud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Maksu- ja tolliamet selgitab sotsiaalmaksuga maksustamise põhialuseid.

Sotsiaalmaks on pensionikindlustuseks ja riiklikuks ravikindlustuseks vajaliku tulu saamiseks maksumaksjale pandud rahaline kohustis, mis kuulub täitmisele sotsiaalmaksuseaduses ette nähtud korras, suuruses ja tähtaegadel.

Sotsiaalmaksuga maksustatakse aktiivsest tegevusest (töötamisest, ettevõtlusest) saadud tulu. Maksustatavate tulude loetelu sätestab sotsiaalmaksuseaduse § 2 lg 1 ja mittemaksustatavate loetelu on esitatud sotsiaalmaksuseaduse §-s 3.

Sotsiaalmaksu määr on 33%. Töötukassa poolt makstavatelt töötuskindlustushüvitiselt ja sotsiaalmaksuseaduse § 6 lg 1 punktides 31, 32, 33, 6, 61, 8, 9, 11, 13 ja 15 sätestatud juhtudel 13%.

Sotsiaalmaksu maksavad:

  • maksustatavate väljamaksete tegijad – tööandjad;  maks deklareeritakse deklaratsioonil TSD ja makstakse igakuiselt;
  • füüsilisest isikust ettevõtjad oma ettevõtlustuludelt;
  • riik, vald või linn sotsiaalmaksuseaduse § 6 lg-tes 1 ja 11 loetletud isikute eest; maks deklareeritakse maksudeklaratsioonil ESD ja makstakse igakuiselt.

Sotsiaalmaksu maksjatele on kehtestatud ühesugune sotsiaalmaksu kohustuse alammäär, mida on kohustatud maksma:

  • tööandja (sotsiaalmaksuseaduse § 2 lg-tes 2 ja 3 sätestatud juhtudel),
  • riik (sotsiaalmaksuseaduse §-s 6 loetletud isikute eest) ja
  • füüsilisest isikust ettevõtja oma ettevõtlustuludelt (sotsiaalmaksuseaduse § 2 lg 5 alusel).

2017. aastal on sotsiaalmaksu miinimumkohustuse aluseks olev kuumäär 430 eurot, s.t sotsiaalmaksu miinimumkohustus on tööandjal 141,90 eurot kuus.

2018. aastal on sotsiaalmaksu miinimumkohustuse aluseks olev kuumäär 470 eurot, s.t sotsiaalmaksu miinimumkohustus on tööandjal 155,10 eurot kuus.

Tööandja sotsiaalmaksu miinimumkohustuse arvestamise kord on kehtestatud rahandusministri 15. märtsi 2013. a määrusega nr 17.

Füüsilisest isikust ettevõtja maksab aasta kestel sotsiaalmaksu avansilisi makseid neli korda aastas – iga kvartali viimase kuu 15. kuupäevaks. FIE lõpliku sotsiaalmaksu kohustuse aastas arvutab maksu- ja tolliamet ettevõtja tuludeklaratsioonis deklareeritud ettevõtlustulu alusel ning saadab ettevõtjale maksuteate juurdemaksmisele kuuluva sotsiaalmaksu kohta. Juurdemaksmisele kuuluva sotsiaalmaksu tasumise tähtaeg on 1. oktoober.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes