28.09.2010 Teisipäev

Riskistsenaarium: majanduskasv võib tuleval aastal pidurduda

Riskistsenaarium koondab võimalikke negatiivseid arenguid nii välismaal kui Eestis. Välismaiste mõjurite hulgas on oluline see, milline on mitmetes riikides rakendatud majanduse stiimulpakketide lõppemise mõju. Praegu ei ole täit kindlust, kas erasektori nõudlus on piisaval määral taastunud.

Sisemaiselt on risk selles, et olukorras, kus ettevõtted viimasel ajal teinud väga vähe investeeringuid, võivad tootmisvõimsused ammenduda. Praegu on tootmisvõimsuste rakendatus siiski veel madala ja lähiaja kasvuperspektiiv tundub olema suhteliselt kindel.

Eelnõu seletuskirja järgi on Eesti peamiste eksporditurgude arengud prognoosi koostamise ajani olnud turuosaliste ootustest tugevamad ning ka selle aasta teisel poolel võivad kasvunumbrid üllatada positiivselt. Seega läbi tugevama välisnõudluse oleks Eesti ettevõtetel võimalik kasvatada ekspordimahte baasstsenaariumiga võrreldes tänavu kiiremini ning see avalduks ka kiiremas majanduskasvus. Ühtlasi jõuavad väliskaubandusmahud maailmas kriisieelsele tasemele juba 2010. aastal ning edasiseks hoogsaks kasvuks jääks riskistsenaariumi järgi jõudu väheks, sest seni kasvu vedanud suurriikide majanduste areng on aeglustumas.

Hõive kasv osutuks nõrgema tööstussektori arengute tõttu veidi väiksemaks ning välisturgudelt ülekanduv ebakindlus vähendaks mõnevõrra sisenõudluse taastumise kiirust, kirjeldab eelarve eelnõu seletuskiri riskistsenaariumit.

Kui eelarve aluseks oleva majandusprognoosi baasstsenaariumi järgi kasvab eesti majandus tänavu 2,0%, tuleval aastal 3,6% ja 2012. aastal 4,0% protsenti, siis riskistsenaariumi realiseerumisel oleks tänavune kasv küll 2,5%, kuid tuleval aastal 2,0% ja ületuleval aastal 2,5%.

Riskistsenaariumi realiseerumine tähendaks tagasilööki ka ekspordi- ja impordikasvus, tööhõives ja palkade kasvus. Samuti oleks veidi madalam inflatsioon.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!