07.06.2021 Esmaspäev

Riik hakkab uurima e-arvete kasutamise edendamist erasektoris

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) koos rahandusministeeriumiga kuulutasid välja riigihanke, mille eesmärk on uurida ettevõtjate ja avaliku sektori e-arvete kasutamist ja selle takistusi; siht on aastaks 2023 e-arved ettevõtjate seas laialdaselt kasutusele võtta.

Uuringu tulemusel tuleb välja töötada ka parendusettepanekud e-arvete laialdasemaks kasutuselevõtuks.
Uuringu tulemusel tuleb välja töötada ka parendusettepanekud e-arvete laialdasemaks kasutuselevõtuks. Foto: pixabay

MKM-i reaalajamajanduse valdkonna juhi Sirli Heinsoo sõnul on riigi eesmärk e-arvete puhul pakkuda ettevõtjatele võimalikult kvaliteetset ja väikese halduskoormusega lahendust.

"Paber- ja PDF-arved on kulukad ja nende töötlus on aja- ja töömahukas. Avalikus sektoris on juba kaks aastat toimetatud ainult e-arvetega ja see tõstab nii andmete kvaliteeti kui säästab aega ning maksumaksja raha," ütles Heinsoo pressiteates.

Heinsoo sõnul erasektoris praegu veel e-arvete kasutamise kohustust pole, kuid need aitaks märkimisväärselt hoida kokku ettevõtjate aega ja ressurssi.

2020. aastal läbi viidud uuring näitas, et reaalajamajanduse lahenduste, sealhulgas e-arvete kasutamine aitaks Eestis aastas kokku hoida üle 14 miljoni töötunni ja 200 miljoni euro,

märkis Heinsoo.

"Ainuüksi e-arvetele üleminekul säästaksid Eesti maksumaksjad üle 100 miljoni euro aastas. Lisaks aitavad e-arved ka välismaiste hankijate või klientidega lihtsamini arveid vahetada," lisas ta.

Hangitava uuringu eesmärgiks on analüüsida ettevõtjate ja avaliku sektori e-arvete kasutamist, tuua välja takistused e-arvete laialdasemal kasutusele võtmisel ning uurida, mis motiveeriks ettevõtjaid senisest rohkem e-arveid kasutama. Uuringu tulemusel tuleb välja töötada ka parendusettepanekud e-arvete laialdasemaks kasutuselevõtuks.

"Tahame välja selgitada, kas avalikus sektoris e-arvete kasutuselevõtt on täitnud enda eesmärki ja vähendanud arveldamisele kuluvat aega ja raha," ütles rahandusministeeriumi arvestuspoliitika osakonna nõunik Mirjam Suurekivi.

"Uuringust selgub, kas e-arvete vastuvõtjate register toimib selliselt nagu vaja või on vaja selle funktsionaalsust muuta, kas Eesti e-arve standard toimib ja kas on arvestatud kõikide erisustega, mis võivad ettevõtjatel arvete väljastamisel ette tulla," lisas Suurekivi.

Täiendavalt peaks analüüsist selguma, kas ja kuidas minna üle ühele Euroopa Liidu e-arve standardile ja mida see tähendaks rahalise kuluna raamatupidamise tarkvara arendajatele ja e-arvete operaatoritele ning ettevõtjatele, kes juba kasutavad või kel on soov hakata kasutama e-arveid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!