07.06.2021 Esmaspäev

Riik hakkab uurima e-arvete kasutamise edendamist erasektoris

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) koos rahandusministeeriumiga kuulutasid välja riigihanke, mille eesmärk on uurida ettevõtjate ja avaliku sektori e-arvete kasutamist ja selle takistusi; siht on aastaks 2023 e-arved ettevõtjate seas laialdaselt kasutusele võtta.

Uuringu tulemusel tuleb välja töötada ka parendusettepanekud e-arvete laialdasemaks kasutuselevõtuks.
Uuringu tulemusel tuleb välja töötada ka parendusettepanekud e-arvete laialdasemaks kasutuselevõtuks. Foto: pixabay

MKM-i reaalajamajanduse valdkonna juhi Sirli Heinsoo sõnul on riigi eesmärk e-arvete puhul pakkuda ettevõtjatele võimalikult kvaliteetset ja väikese halduskoormusega lahendust.

"Paber- ja PDF-arved on kulukad ja nende töötlus on aja- ja töömahukas. Avalikus sektoris on juba kaks aastat toimetatud ainult e-arvetega ja see tõstab nii andmete kvaliteeti kui säästab aega ning maksumaksja raha," ütles Heinsoo pressiteates.

Heinsoo sõnul erasektoris praegu veel e-arvete kasutamise kohustust pole, kuid need aitaks märkimisväärselt hoida kokku ettevõtjate aega ja ressurssi.

2020. aastal läbi viidud uuring näitas, et reaalajamajanduse lahenduste, sealhulgas e-arvete kasutamine aitaks Eestis aastas kokku hoida üle 14 miljoni töötunni ja 200 miljoni euro,

märkis Heinsoo.

"Ainuüksi e-arvetele üleminekul säästaksid Eesti maksumaksjad üle 100 miljoni euro aastas. Lisaks aitavad e-arved ka välismaiste hankijate või klientidega lihtsamini arveid vahetada," lisas ta.

Hangitava uuringu eesmärgiks on analüüsida ettevõtjate ja avaliku sektori e-arvete kasutamist, tuua välja takistused e-arvete laialdasemal kasutusele võtmisel ning uurida, mis motiveeriks ettevõtjaid senisest rohkem e-arveid kasutama. Uuringu tulemusel tuleb välja töötada ka parendusettepanekud e-arvete laialdasemaks kasutuselevõtuks.

"Tahame välja selgitada, kas avalikus sektoris e-arvete kasutuselevõtt on täitnud enda eesmärki ja vähendanud arveldamisele kuluvat aega ja raha," ütles rahandusministeeriumi arvestuspoliitika osakonna nõunik Mirjam Suurekivi.

"Uuringust selgub, kas e-arvete vastuvõtjate register toimib selliselt nagu vaja või on vaja selle funktsionaalsust muuta, kas Eesti e-arve standard toimib ja kas on arvestatud kõikide erisustega, mis võivad ettevõtjatel arvete väljastamisel ette tulla," lisas Suurekivi.

Täiendavalt peaks analüüsist selguma, kas ja kuidas minna üle ühele Euroopa Liidu e-arve standardile ja mida see tähendaks rahalise kuluna raamatupidamise tarkvara arendajatele ja e-arvete operaatoritele ning ettevõtjatele, kes juba kasutavad või kel on soov hakata kasutama e-arveid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255