860x100 kriisi paasterongad
06.01.2015 Teisipäev

Muudatused firmaautode käibemaksustamisel vähendasid autode müüki

Muudatused firmaautode käibemaksustamisel vähendasid autode müüki
Muudatused firmaautode käibemaksustamisel vähendasid autode müüki Foto: PM
Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liidu (AMTEL) hinnangul möödusid oktoober ja november uute autode müüjatele edukalt, detsembris müük kukkus, mis on tingitud 1. detsembril jõustunud muudatustest firmaautode käibemaksustamisel.

Oktoobris müüdi 2049 ja novembris 1953 uut autot, detsembris müüdi 985 autot.

Kahe eelmise, edukalt kulgenud kuu järel, mis olid ilmselgelt tingitud 1. detsembril jõustunud muudatustest firmaautode käibemaksustamisel, jäi detsembris uute sõiduautode müük oma tavalisele tasemele, teatas AMTEL. Kui 2013. aasta detsembris müüdi uusi sõiduautosid 992, siis seekord 985 autot.

Detsembris muutus esmaregistreeritud uute ja kasutatud autode suhe. Kui novembris oli uute autode osakaal kasvanud juba 48%-le, siis detsembris oli see vaid 35%. Siiski jäi see samale tasemele 2013. aasta detsembriga. Taolise trendi jätkudes, kui uute osakaal taas alla 40%-le püsima jääb, võivad AMTEL-i hinnangul riigi lootused käibemaksu laekumiste osas saada tagasilöögi.

2014. aastal müüdi kokku 20 861 uut sõiduautod, mis on 7% võrra enam kui aasta varem. Tõus vastas AMTEL-i prognoosile, mis oli 6-8%. Alanud aasta tõusuks pakuvad liidu liikmed 3-6%.

Automarkidest oli detsembris jätkuvalt esikohal Toyota 129 müüdud sõiduautoga, järgnesid Renault 102 ning Nissan ja Škoda 91 uue sõiduautoga.

Mudelitest osutus edukaimaks Nissan Qashqai, mida müüdi 62. Teisel kohal oli Škoda Octavia 56 autoga ja kolmandat kohta jagasid Renault Megane ja Captur kumbki 47 müüdudautoga.  

Tarbesõidukite müük näitas detsembris kerget tõusu võrreldes aasta varasema ajaga, kokku müüdi 263 uut tarbesõidukit. Aasta kokkuvõttes kasvas aga tarbesõidukite müük 3 protsendi võrra. Detsembris oli automarkidest edukaim Peugeot 43 autoga, edestades Citroeni, mida müüdi 40, ja Renault’d, mida müüdi 27. Veokite segmendis müüs enim Scania, kokku 12 autoga, järgnesid MAN 11 ja Mercedes-Benz 8 autoga.

"2014. aasta uute sõiduautode müügitulemus vastas prognoositule, kuid kahjuks tuli tarbesõidukeid soovitust ja oodatust vähem. See kajastab otseselt majandusseisu nii meil, kui ka ümbritsevas keskkonnas - Soome, Rootsi ja Venemaa majandusprobleemide mõju," ütles AMTEL-i tegevjuht Arno Sillat.

"Ka 2015. aasta plaanides on tunda oluliselt rohkem Soome majanduse, kui rakendatud käibemaksuseaduse mõju. Väiksemaid sõiduautosid on ikka ostetud ettevõtetesse vajaduse, mitte maksumuudatuste graafiku alusel. Üle mitme aasta läksid meie liikmete aastaprognoosid üsna oluliselt lahku - langusest kuni mõõduka tõusuni. Üldiselt oleme optimistid ning sellest ka üldine prognoos väikesest tõusust uute autode turul aastal 2014," lisas ta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes