02.07.2014 Kolmapäev

Maksuamet tihendas kontrolle eramajade ehitajate hulgas

Mai lõpus võttis Maksu- ja Tolliamet tähelepanu alla eramute ehituse, eesmärgiks ehitusturu korrastamine ja ümbrikupalkade osakaalu vähendamine, kontroll on kaasa toonud küsimusi ja tekitanud ka vaidlusi.

Maksuamet tihendas kontrolle eramajade ehitajate hulgas
Maksuamet tihendas kontrolle eramajade ehitajate hulgas Foto: PM

Eramute kontroll on maksuameti sõnul kulgenud suuremate erimeelsusteta. "Enamik ehitajatest ja eramuomanikest olid tänu meedias levitatud sõnumile Maksu- ja Tolliameti tegevusest teadlikud ja aitasid kaasa menetlustoimingute korraldamisel ja teabe kogumisel. Vaie on esitatud vaid ühel korral," ütles Maksu- ja Tolliameti kontrolliosakonna ehitusvaldkonna juht Raivo Piiritalo.

"Küll on maksuhaldur pidanud andma selgitusi, miks tehakse vaatlus etteteatamata. Kuna enamik eraisikutest eramuomanikke ei ole kunagi Maksu- ja Tolliameti tegevusega ja toimingutega kokku puutunud, siis on täiendav selgitusvajadus ka arusaadav," lisas ta.

Maksuameti ametnikud on selgitanud, et vaatlusest ette teatades ei pruugi kõik kolmandad isikud olla hiljem küsitlemiseks tuvastatavad või maksuhalduri poolt ülesleitavad. "Seega võib tekkida olukord, kus maksuhaldur ei suuda vaatluse käigus jäädvustada situatsiooni terviklikult ning on sellest tulenevalt hiljem sunnitud hindama mittetäielikke või mitteobjektiivseid tõendeid. Etteteatamata vaatlus on põhjendatud otstarbekuse, lihtsa ning kiire kontrollimenetluse läbiviimise põhimõtetest lähtuvalt," märkis Piiritalo.

Advokaadibüroo Borenius partner Egon Talur leidis, et vaatlusest tuleb ette teatada vähemalt sellise aja jooksul, mis võimaldab maksukohustuslasel kavandatava toimingu suhtes seisukoha võtta. "Erandjuhul on maksuhalduril õigus vaatlust korraldada ka ette teatamata, kui see on vajalik kiireloomulistel juhtudel või kui etteteatamine võib ohustada vaatluse eesmärgi täitmist. Samuti ei saa maksuhaldur vaatlusest ette teatada juhul, kui ametnikel ei ole õnnestunud vara omanikku või valdaja elu- või asukohta kindlaks teha," rääkis ta.

Taluri sõnul võib maksuhaldur vaatluse käigus küsitleda vaatluskohas viibivaid isikuid, kuid ametnikul ei ole õigust teha vaatluse käigus läbiotsimist, avada lukustatud ruume ega siseneda eluruumidesse selles elavate isikute tahte vastaselt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference