22.09.2021 Kolmapäev

Kruuse: MES-i juhatus on minule teadaolevalt tagasi kutsutud

Maaeluminister Urmas Kruuse ütles tänases riigikogu infotunnis, et Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) nõukogu on temale teadaolevalt juhatuse tagasi kutsunud. 

Urmas Kruuse, maaeluminister
Urmas Kruuse, maaeluminister Foto: Stenbocki maja

Samuti märkis minister Rene Koka küsimusele vastates, et nõukogu määras ka ühe uue juhatuse liikme, kelle ülesandeks on muu hulgas sihtasutuse ettevõtjatele suunatud tegevuse jätkumise tagamine. 

Kruuse tõdes, et et MES-i maine on saanud praegu tugevalt kannatada ning leidis, et MES-il tekkis probleem nende kaudu menetletavate kriisitoetuste suure summa tõttu. 

Selle vastu ei tasu ju vaielda, sellepärast et seda näitas ka see töömaht, mida krediidikomitee ja need inimesed pidid tegema ja täiendavalt tööjõudu ja ületunde tegema. See kindlasti lõi pinnase,

rääkis minister.

Kruuse vaates oleks võinud olla esimeses faasis fokuseeritum ja püüda lahendada nende ettevõtjate probleeme, kes sattusid COVID-19 pandeemia esimeses laines selgelt rünnaku alla.

Keskkriminaalpolitsei pidas möödunud kolmapäeval kuriteos kahtlustatavatena kinni kaks MES-i juhatuse liiget, Raul Rosenbergi ja Madis Reinupi, kellele esitati kahtlustus riigi varaliste huvide järgimise kohustuse rikkumises ehk usalduse kuritarvitamises.

Kahtlustuse kohaselt väljastas MES enam kui 24 miljonit eurot laenu vähemalt 42 äriühingule, mis asutusele menetluseks määratud kokku 200 miljoni euro suuruse eelarvega kriisimeetmete tingimustele ei vastanud.

Riigikontroll koostas juba möödunud oktoobris esimese ülevaate, mille kohaselt pole MES kriisimeedet kasutanud viisil, mis vastaks täielikult esialgsele eesmärgile. Tänavu juunis avaldas riigikontrolli auditi, milles leiti, et MES on mitmel juhul jaganud koroonakriisist tingitud mõjude leevendamiseks mõeldud laenuraha ettevõtetele, mis ise kriisi mõju ei täheldanud või nägid mõjuna üksnes seda, et pank neile raha ei laena. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!