860x100 kriisi paasterongad
29.11.2019 Reede

Kolmanda kvartali majanduskasv küündis 4,2 protsendini

Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) suurenes tänavu kolmandas kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajaga 4,2 protsenti, jooksevhindades SKP oli 7 miljardit eurot.

Sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP suurenes võrreldes eelmise kvartaliga 1 protsendi võrra. Võrreldes 2018. aasta kolmanda kvartaliga suurenes see näitaja 4,1 protsenti, teatas statistikaamet.

Teist kvartalit järjest oli majanduskasvu enim panustanud tegevusala info ja side. Panus majanduskasvu näitab, kui palju moodustas tegevusala lisandväärtuse kasv SKP kasvust.

Info ja side valdkonnale järgnesid põllumajandus, metsandus ja kalandus, kutse-, teadus- ja tehnikaalane tegevus, hulgi- ja jaekaubandus, töötlev tööstus ning veondus ja laondus.

Põllumajanduse tegevusala mõjutas viimati majanduskasvu nii tugevalt 2018. aasta teises kvartalis. Peamiselt pidurdas majanduskasvu elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamise tegevusala. Negatiivselt mõjutas majanduskasvu ka ehitus.

Sisenõudlus suurenes 3,9  protsenti ja see tulenes eelkõige 8,1  protsenti suurenenud investeeringutest. Investeeringud suurenesid peaaegu kõigil tegevusaladel, välja arvatud valitsemissektoris. Kolmandas kvartalis suurenes eratarbimine tagasihoidlikud 1,2 protsenti.

Kaupade ja teenuste eksport suurenes 7 protsenti. Kaupade eksport suurenes koguni 8,6  protsenti puittoodete, mootorsõidukite, haagiste ja poolhaagiste ning põllumajandus- ja jahindustoodete väljaveo tõttu. Teenuste eksport kasvas arvutiteenuste müügi eestvedamisel 4,2 protsenti.

Kaupade ja teenuste import suurenes 4,4 protsenti. Mootorsõidukite, haagiste ja poolhaagiste sisseveo tõttu suurenes kaupade import 5,4 protsenti. Teenuste import suurenes 1,7 protsenti.

Ajalooliselt suure hõivatute arvu tõttu kasvas tootlikkus hõivatu kohta 2,3 protsenti. Tootlikkus töötatud tunni kohta suurenes 3,4 protsenti. Tööjõu ühikukulu kasvas 2,2 protsenti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes