04.06.2015 Neljapäev

Ettevõtlussektori kasum I kvartalis vähenes

Ettevõtlussektori kasum vähenes käesoleva aasta esimeses kvartalis 650 miljoni euroni, mis on aastataguse ajaga võrreldes 9 protsenti vähem.

Ettevõtlussektori kasum vähenes käesoleva aasta esimeses kvartalis 650 miljoni euroni.
Ettevõtlussektori kasum vähenes käesoleva aasta esimeses kvartalis 650 miljoni euroni. Foto: Reuters

Kogukasum vähenes enamikul tegevusaladel, teatas statistikaamet. Suurima panuse sektori kogukasumisse andsid kaubandus-, kinnisvara- ning veondus- ja laondusettevõtted. Ettevõtlussektori kasumi kasvu pidurdasid enim töötleva tööstuse, info ja side ning põllumajandusettevõtted. Töötleva tööstuse kasum vähenes ligi neljandiku võrra, seda eelkõige põhiliselt ekspordile suunatud elektroonika-, metalltoodete- ja puidutööstuse kasumite vähenemise tõttu.

Ettevõtted müüsid esimeses kvartalis kaupu ja teenuseid 11,6 miljardi euro eest, mis oli 2 protsenti vähem kui aasta tagasi samal ajal. Kogu ettevõtluse müügitulus kõige suuremat osatähtsust omavate kaubandusettevõtete müügitulu vähenes 7 protsenti mõjutatuna põhiliselt müügitulu vähenemisest hulgikaubanduses. Samas jaekaubanduses müügitulu kasv jätkus. Töötleva tööstuse ettevõtete müügitulu suurenes 5 protsenti.

Ettevõtete kulud vähenesid esimeses kvartalis eelmise aasta sama ajaga võrreldes 1 protsenti, samas tööjõukulud suurenesid 8 protsenti. Tööga hõivatud isikute ja töötatud tundide arv suurenes vastavalt 4 protsenti ja 5 protsenti. Ettevõtlussektori tööviljakus puhta lisandväärtuse alusel oli hõivatu kohta keskmiselt 5080 eurot kvartalis ehk 2 protsenti vähem kui mullu samal perioodil.

Ettevõtted investeerisid 2015. aasta esimeses kvartalis 458 miljonit eurot, mis oli ligi kümnendiku vähem kui eelmise aasta samal ajal. Investeeringud vähenesid eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes kuuendat kvartalit järjest. Investeeriti peamiselt masinatesse ja seadmetesse ning ehitistesse. Suuremad investeerijad olid töötleva tööstuse, energeetika-, kaubandus- ning veondus- ja laondusettevõtted, mis tegid kokku üle poole ettevõtete koguinvesteeringutest. Võrreldes 2014. aasta esimese kvartaliga suurenesid investeeringud ehitiste soetamisse, transpordivahenditesse ning arvutisüsteemidesse. Ülejäänud investeeringud vähenesid, neist enim investeeringud masinatesse ja seadmetesse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes