26.11.2014 Kolmapäev

Elektritarbimine kasvas oktoobris 5%

Eesti sisemaine elektritarbimine kasvas oktoobris aastatagusega 5% võrreldes, ulatudes 695 gigavatt-tunnini.

Elektritarbimine kasvas oktoobris 5%
Elektritarbimine kasvas oktoobris 5% Foto: PM

Tarbimise kasvu üheks oluliseks mõjuriks võib lugeda madalamat õhutemperatuuri – Riigi Ilmateenistuse andmetel oli selle aasta oktoobrikuu keskmine õhutemperatuur ligi kraadi võrra jahedam kui mullu samal ajal, teatas Elering.

Kodumaine elektritoodang langes aastases võrdluses kuus protsenti 976 gigavatt-tunnini. Elektri tootmine fossiilsetest kütustest vähenes kaheksa protsenti, kuid tootmine taastuvatest allikatest tegi sama suure tõusu.

Oktoobri elektritoodangu vähenemise põhjuseks oli elektri ekspordi langus – kui mullu oktoobris moodustas Eesti netoeksport kokku 378 gigavatt-tundi, siis tänavu oli see 281 gigavatt-tundi. Soomest Eesti kaudu lõunasse liikunud elektri transiitvood suurenesid seejuures 8%.

Eesti taastuvenergia toodang ulatus oktoobris 129 gigavatt-tunnini. Pool taastuvenergiast toodeti biomassist, 49% tuulest ning üks protsent hüdroenergiast. Taastuvenergia osatähtsus elektri kogutarbimises oli möödunud kuul kokku 16,4%.

Läti elektritoodang langes selle aasta oktoobris mullusega võrreldes 12%. Läti elektritarbimine jäi eelmise aasta oktoobri tasemele ning elektribilansi puudujäägiks kujunes selle aasta oktoobris 188 gigavatt-tundi. Läti elektritootjate panus sisemaise tarbimise katmisel oli 70%, ülejäänud imporditi Eesti elektrisüsteemi kaudu.

Leedus kukkus elektritootmine eelmise aasta oktoobriga võrreldes 30%, moodustades kokku 243 gigavatt-tundi. Tarbimine kerkis samas kolme protsendi võrra 936 gigavatt-tunnini. Suuremahuline toodangu langus ning tarbimise kasv süvendasid Leedu elektribilansi puudujääki. Kui mullu oktoobris oli Leedu elektribilansi puudujääk 565 gigavatt-tundi, siis tänavu oktoobris kujunes puudujäägiks 693 gigavatt-tundi. Leedus toodetud elektri osakaal sisemaise tarbimise katmisel oli 26%. Defitsiit kaeti elektrituru tarnete alusel 49% ulatuses impordiga Läti kaudu ja 51% imporditi kolmandatest riikidest.

Baltimaade summaarne elektribilanss oli möödunud kuul 600 gigavatt-tunni ulatuses puudujäägis, mida on ligi kaks korda enam kui möödunud aasta oktoobris. Summaarne puudujääk moodustas kolme riigi elektri kogutarbimisest 27%.

Põhjamaades suurenes elektritootmine eelmise aasta oktoobriga võrreldes 4%, kuid tarbimine jäi eelmise aasta oktoobri tasemele. Põhjamaade tootmise ja tarbimise bilanss oli tänavu oktoobris 822 gigavatt-tunniga ülejäägis. Norra ja Rootsi olid tavapäraselt elektrit eksportivad ning Soome ja Taani elektrit importivad süsteemid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes