09.09.2016 Reede

Eksport kahanes juulis aastavõrdluses 6 protsenti

Kaupade eksport kahanes tänavu juulis võrreldes eelmise aasta sama ajaga 6% ja import 4%, teatas statistikaamet.

Kaupadest imporditi Eestisse kõige rohkem põllumajandussaadusi ja toidukaupu
Kaupadest imporditi Eestisse kõige rohkem põllumajandussaadusi ja toidukaupu Foto: PM

Ekspordi ja impordi langust mõjutas kõige rohkem kaubavahetus Euroopa Liidu (EL) liikmesriikidega.

Statistikaameti teatel eksporditi juulis Eestist kaupu jooksevhindades 0,9 miljardi euro väärtuses ning imporditi Eestisse 1,1 miljardi euro eest.

Kaubavahetus EL-i liikmesriikidega vähenes oluliselt: võrreldes eelmise aasta juuliga langes eksport 8% ja import 7%. Kaubavahetuse puudujääk oli 165 miljonit eurot (2015. aasta juulis 156 miljonit eurot).

Juulis olid kaupade ekspordi peamised sihtriigid Soome (16% Eesti koguekspordist), Rootsi (16%) ja Läti (10%). Eksport vähenes kõigisse naaberriikidesse, kõige rohkem Rootsi ja Lätti. Rootsi eksporditi eelmise aasta juuliga võrreldes vähem elektriseadmeid ja kokkupandavaid puitehitisi ning Lätti mootorikütuseid ja transpordivahendeid, teatas statistikaamet.

Kaupadest eksporditi kõige rohkem elektriseadmeid, mineraalseid tooteid, puitu ja puittooteid, põllumajandussaadusi ja toidukaupu ning mehaanilisi seadmeid. Väljaveo kahanemist mõjutas oluliselt mineraalsete toodete (sh mootorikütus) ning keemiatööstuse tooraine ja toodete ekspordi vähenemine.

Juulis imporditi kõige enam kaupu Soomest (13% Eesti koguimpordist), Saksamaalt (12%) ja Leedust (10%). Kõige rohkem kahanes import Soomest ja Lätist. Eelmise aasta juuliga võrreldes veeti Soomest vähem sisse optikaseadmeid ja Lätist elektriseadmeid. Kõige enam kasvas import Hiinast.

Kaupadest imporditi Eestisse enim elektriseadmeid, põllumajandussaadusi ja toidukaupu, mehaanilisi masinaid, transpordivahendeid ning mineraalseid tooteid. Enim mõjutas impordi vähenemist mineraalsete toodete sisseveo kahanemine (langus 25 miljonit eurot).

Võrreldes juuniga kahanes juulis eksport 10% ja import 7%.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas juulis 69% kogu ekspordist, mis on selle aasta madalaim tase. Eesti päritolu kaupade ekspordi vähenemist võrreldes käesoleva aasta juuniga on enim mõjutanud elektriseadmete, mööbli, metalli ja metalltoodete ning puidu ja puittoodete väljaveo kahanemine.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255