29.08.2014 Reede

Eesti Pank: palgakasv on kohanemas nõrga majanduskeskkonnaga

Hooajalisi tegureid arvestades jätkus Eesti Panga hinnangul teises kvartalis keskmise palga kvartalikasvu aeglustumine, mis peegeldab kohanemist nõrga majanduskeskkonna ja tootlikkusega.

Eesti Pank: palgakasv on kohanemas nõrga majanduskeskkonnaga
Eesti Pank: palgakasv on kohanemas nõrga majanduskeskkonnaga Foto: PM

Keskmise palga kasvu aeglustas ka töötasude suurem deklareerimine just keskmisest madalama palgaga tegevusaladel, nagu majutus ja toitlustus ning põllumajandus, kus oli statistikaameti teatel hõivatuid üle 10 protsendi enam kui aasta tagasi. Töötajate peatse registreerimise ootus võis töötasude deklareerimist mõjutada juba teise kvartali lõpus, kommenteeris keskpanga majandusanalüütik Orsolya Soosaar.

Palgakasv on Soosaare sõnul aeglustunud ka tegevusaladel, mis on avatud väliskeskkonnast lähtuvatele riskidele. Töötlevas tööstuses ulatus keskmise palga kasv 4,9 protsendini, veonduses ja laonduses 2,4 protsendini. "Eksportivatel ettevõtetel on vähem võimalusi tööjõukulusid kasvatada kui sisetarbimist teenindavatel ettevõtetel, sest kulude edasikandmine toodangu hinda on väliskonkurentsi tõttu keerulisem," märkis ta.

"Arvestades suuremate palgakokkulepete mõju väljataandumist ja suurenenud ebakindlust võib palgakasv ka lähitulevikus pigem aeglustuda. Kui välisnõudlus taastub, siis jääb Eesti Panga juuniprognoosi kohaselt palgakasv lähiaastatel 6–7 protsendi juurde, mis on kooskõlas Eesti majanduse kasvuvõimekusega," ütles Soosaar.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes