07.04.2022 Neljapäev

Eesti loobub selle aasta jooksul Vene gaasi kasutamisest

Valitsuse liikmed tegid põhimõttelise otsuse, et Eesti loobub veel sel aastal Venemaa gaasi impordist.

Kaja Kallas, peaminister
Kaja Kallas, peaminister Foto: riigikogu.ee

Otsuse elluviimiseks rajatakse sügiseks Paldiskisse võimalus vastu võtta veeldatud maagaasi (LNG) ja hangitakse 1 teravatt-tunni ulatuses riikliku gaasivaru, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo. 

Peame võimalikult kiiresti lõpetama gaasi ostmise Putini režiimilt, mis kasutab seda raha sõjas Ukraina vastu,

rõhutas peaminister Kaja Kallas.

"Otsustasime suurendada riiklikku gaasivaru ja rajada Paldiskisse veeldatud maagaasi vastuvõtu võimekus, et sügisest oleks seal võimalik käivitada LNG ujuvterminal. See on võimalus mitte ainult Eestile, vaid ka laiemalt meie regioonile minna juba järgmisele talvele vastu, olemata Vene gaasist sõltuv," lisas ta. 

Peaminister märkis, et valitsuse eesmärk on eelistada gaasivaru soetamisel LNG-st toodetud gaasi. "Meie tungiv ootus gaasimüüjatele on, et ka ettevõtjad panevad oma moraalse kompassi õigesse suunda. Samuti on LNG puhul meil põhimõtteline seisukoht, et kui LNG-laev kunagi Paldiskisse jõuab, ei tohi see olla Venemaa gaasiga täidetud," kinnitas Kallas. 

Ka majandus- ja taristuminister Taavi Aas rõhutas otsuste märgilist tähendust. "Koostöös Soomega käivitame ujuvterminali kasutuselevõtu, mis kindlustab mõlema riigi gaasiga varustatuse juba järgmiseks külmaperioodiks," ütles minister.

"Eestis on meil täna regioonis unikaalne olukord, kus meil on võimalik LNG ujuvterminali võimekus välja ehitada juba selleks sügiseks. Gaasitoru ehitab välja Elering ning haalamiskai Alexela, kes on seda projekti juba pikalt ette valmistanud," märkis minister ja selgitas, et regiooni vaates on ujuvterminali paiknemine Paldiskis ajutine lahendus, et kiireloomuliselt kindlustada gaasitarne, tulevikus paikneb sama terminal rendiperioodi lõpuni peamiselt Soomes.

Projekti elluviimiseks toetasid valitsuse liikmed majandus- ja taristuministri ettepanekut omandada Eleringi kaudu riigi osalus LNG ujuvterminali renti korraldavas tulevases ettevõttes.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium peab lähiajal valitsusele esitama maagaasiseaduse muutmise eelnõu, milles käsitletakse gaasivarustuse hädaolukorra lahendusi ja veeldatud maagaasi terminali kasutamise tariifide kooskõlastust. Vene gaasist loobumisel täiendavaks riskimaandamiseks tehti kabinetinõupidamisel ka otsus soetada Eesti Varude Keskuse kaudu kuni 1 teravatt-tunni (TWh) ulatuses maagaasi varu, mis vastab umbes 20 protsendile Eesti aastasest gaasitarbimisest.

Seda gaasivaru saaks kõigile turuosalistele müüa võimalike tarnehäirete korral. Gaasi on planeeritud hoiustada Läti gaasihoidlas Inčukalnsis.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!