16.11.2018 Reede

Riigikogu komisjon toetas keskkonnatasudest osa Ida-Virule suunamist

Riigikogu keskkonnakomisjon toetas valitsuse plaani eraldada osa keskkonnatasudest laekuvast tulust Ida-Virumaale.

Keskkonnakomisjon otsustas 15. novembril toimunud istungil toetada keskkonnatasude seaduse muutmist selliselt, et Ida-Virumaa omavalitsused saaksid rohkem keskkonnatasudest laekuvat raha, teatas parlamendi pressiteenistus.

Selle plaani käis mullu kevadel esimesena välja toonane riigihalduse minister Mihhail Korb, kelle hinnangul tuleks Ida-Virumaale ümber suunata 20 miljonit eurot aastas. Valitsuse ning nüüd ka keskkonnakomisjoni heakskiidu saanud eelnõu näeb ette, et keskkonnatasudest laekunud summa liikumine korraldatakse ümber.

Keskkonnakomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul on vahendite ümberjaotamine igati põhjendatud otsus, sest vaja on arvesse võtta tegureid, mis puudutab keskkonnatasude jaotamist  kohalike omavalitsuste ja riigi vahel.

"Kohalikel omavalitsustel puuduvad täna keskkonnatasude jaotusest tulenevad stiimulid tööstuse arendamiseks ja toetamiseks oma territooriumil. Vahendite eraldamise ümberkorralduste kaudu loome stiimulid, millel on nii majanduslik kui ka sotsiaalne mõju," ütles Vakra pressiteate vahendusel.

Sotsiaaldemokraadist poliitik lisas, et muudatusega suurendatakse keskkonnatasudest kohaliku omavalitsuse üksustele laekuva tasu osa, mis puudutab põlevkivi kaevandamisõiguse, põlevkivi termilise töötlemise ning põlevkivi lend- ja koldetuha kõrvaldamise tasu. Komisjon toetas selle otsusega Ida-Virumaa omavalitsuste ettepanekut.

Vakra lisas, et keskkonnakomisjon toetas samuti muudatusettepanekut, millega täiendatakse keskkonnakaitse valdkonna toetamise paragrahvi selliselt, et keskkonnaprogrammi elluviimiseks eraldab keskkonnaministeerium aastas summa, mille suurus vastab vähemalt eelmisel aastal vee erikasutusõiguse tasudest riigieelarvesse laekunud rahalisele mahule.

"Ettepanek on tehtud seetõttu, et Keskkonnainvesteeringute Keskusesse laekuks ka edaspidi konkreetsed summad, millega keskkonnaprojekte rahastada," rääkis komisjoni esimees.

Valitsuse algatatud eelnõu teine lugemine toimub riigikogus 21. novembril.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes