30.10.2013 Kolmapäev

Kooliseaduse muudatus näeb ette võimaluse vähendada palgatoetust

Haridus- ja Teadusministeerium saatis kooskõlastus- ja tagasisideringile põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muudatused, mis muu hulgas näevad ette võimaluse vähendada omavalitsustele makstavaid toetusi, kui viimased ei maksa õpetajate palgatoetust täies ulatuses välja.

Kooliseaduse muudatus näeb ette võimaluse vähendada palgatoetust
Kooliseaduse muudatus näeb ette võimaluse vähendada palgatoetust Foto: PM

Ministeeriumi teatel tagab eelnõu kodulähedase põhikooli säilimise kõigis Eesti piirkondades ka väheneva õpilaste arvu tingimustes ning õpetajate palga jõudmine õpetajateni, edastas ministeeriumi pressiesindaja BNS-ile.

Pressiesindaja märkis, et õpetajate palgastatistika kohaselt on paljudes omavalitsustes, eeskätt suuremates omavalitsustes, oluline osa õpetajate palgatoetusest veel kaheksa kuu möödudes välja maksmata ning õpetajate palgad on seega paljudes omavalitsustes jäänud madalamaks kui võimaldaks riigi antud palgatoetus.

Kuna õpetajate palgatoetus on sihtotstarbeline, siis on eelnõus tehtud ettepanek rakendada reeglit, et kui omavalitsus ei kasuta sihtotstarbelisi toetusi ära, võib järgmisel aastal selles ulatuses vähendada neile antavat toetust.

Järgmisel aastal saavad omavalitsused riigilt õpetajate töötasutoetust keskmiselt vähemalt 960 eurot iga ametikoha kohta. Sealhulgas tõuseb õpetaja alampalk 800 euroni.

Eelnõuga ette pandud muudatused teevad koolipidajatele kohustuslikuks koolidele selge eelarve andmise, kus rahade eesmärk on arusaadavalt lahti kirjutatud. Samuti muutuks kohustuslikuks kooli eelarve ja selle täitmise korra avalikustamine kooli veebilehel, mis annaks hoolekogule võimaluse avaldada arvamust kooli eelarve kohta.

Praegu antakse omavalitsustele ja erakoolide pidajatele seaduse järgi toetust terveks kalendriaastaks. See kord aga ei võta arvesse võimalust, et uuel õppeaastal võib laste arv tõusta või langeda, märkis pressiesindaja. Muudatusega loodaks võimalus võtta toetuse andmisel arvesse ka õppeaasta vahetumisest tingitud õpilaste arvu muutumist.

Praegu kehtivate reeglite puhul võib omavalitsus koolide juriidilisel ühendamisel kaotada õpetaja palgatoetuses märkimisväärselt, hoolimata sellest, et õpilaste arv ei muutu. Eelnõu suurendab omavalitsuste võimalusi koolivõrgus otsuste tegemiseks. Seni on riikliku toetuse jaotamise aluseid kehtestatud igal aastal uuesti. Eelnõu suurendaks ka omavalitsuse võimekust planeerida, seetõttu on kavas riikliku toetuse jaotamise kord teha tähtajatuks ja selgemaks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!