17.05.2012 Neljapäev

Eelnõu võimaldab kasutusele võtta äriregistri uue menetlustarkvara

Eelnõu võimaldab kasutusele võtta äriregistri uue menetlustarkvaraJustiitsministeerium saatis kooskõlastusringile äriseadustiku ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise eelnõu, mis näeb ette äriregistri uue menetlustarkvara kasutuselevõtu.

Senine äriregistri tarkvara, millega kohtu registriosakondades määrusi ja kandeid tehakse, on kirjutatud 14 aastat tagasi. Tarkvara platvormiks on Oracle Forms, mis on praeguseks tehnoloogiliselt vananenud, seisab eelnõu seletuskirjas.

Valitsuse määrusega on kehtestatud infosüsteemide turvameetmete süsteem, millega nähakse ette riigi ja kohaliku omavalitsuse andmekogudes sisalduvate andmekoosseisude töötlemiseks kasutatavate infosüsteemide ning nendega seotud infovarade turvameetmete süsteem.

Turvameetmete süsteemi rakendamine seisneb infoturbe eesmärkidele vastavate turvaklasside määramises ja neile turvameetmete valimises, nende rakendamises ning rakendamise auditeerimises. Äriregistrile määratud turvaklassi järgi on tegemist Eesti jaoks olulise infosüsteemiga, mille õiguskindlus peab olema turvaliselt tagatud, kuid senise rakenduskihiga pole seletuskirja põhjal kõiki nõudeid võimalik täita.

Lisaks on praegune kohtute registriosakondade tarkvara üles ehitatud lähtuvalt loogikast, et avaldused laekuvad paberkandjal. Arvestades elektrooniliste avalduste kasvavat hulka, pole senine menetlusprotsess enam ratsionaalne. Praegu kulutavad kohtunikuabid liiga palju aega vana protseduuri alusel menetlemiseks.

Lähtudes säästlikust ja ratsionaalsest menetlusloogikast, tuligi äriregistri menetlustarkvara üles ehitada täiesti uutel alustel: paberivaba asjaajamine, tööprotseduuride automatiseerimine, infovahetus teiste süsteemidega, põhjendab ministeerium.

Eelnõuga parandatakse mõningaid äriseadustiku sätteid, ilma et nendes sätetes tehtaks sisulisi muudatusi, ja muudetakse neid sätteid, mis on aegunud või mida reaalselt ei ole võimalik järgida. Samuti on tehtud selliseid muudatusi registri pidamist puudutavates sätetes, mis lihtsustavad registripidajate tööd. Ainsaks sisulisemaks muudatuseks võib eelnõu autorite sõnul pidada seadustikus toodud trahvimäära vähendamist.

Muudatusega vähendatakse seaduses ettenähtud andmete esitamata jätmise või valeandmete esitamise korral määratava miinimumtrahvi suurust 320 eurolt 200 eurole. Kuna varasemat trahvimäära kohaldati näiteks nii suurtele aktsiaseltsidele kui ka väiksematele mittetulundusühingutele, oli see väiksemate ühingute jaoks ebaõiglaselt suur, seisab seletuskirjas toodud põhjenduses.

Eelnõuga muudetakse ühtlasi ka kinnistusraamatuseadust. Kinnistusraamatu andmetega tutvumise võimalused tehakse isikutele paremini kättesaadavaks: kinnistusraamatu andmetega ei saa tutvuda enam kinnistusosakonnas, vaid maakohtu kantseleis, vastava veebilehe kaudu või notaribüroos.

Lisaks täpsustatakse kandemääruste tegemist ja vormistamist ning kehtestatakse seaduse tasandil päringutasud kinnistusraamatu andmetega tutvumisel vastava veebilehe kaudu.

Eelnõu on saadetud kooskõlastamiseks teistele ministeeriumidele ning Eesti Linnade Liidule ja Eesti Maaomavalitsuste Liidule tähtajaga 28. mai.

BNS

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255