04.06.2014 Kolmapäev

Ülevaade 2014. a. maikuu populaarsematest uudistest

RUP.ee veebiküljele lisandub pidevalt artikleid ja uudiseid. Iga kuu koostatav TOP 5 aitab orienteeruda selles infovoolus ning teha kiiresti kindlaks veebikülje kasutajate seas kõige populaarsemad artiklid.

Ülevaade 2014. a. maikuu populaarsematest uudistest
Ülevaade 2014. a. maikuu populaarsematest uudistest Foto: rup.ee

Mai 2014

1. MTA abimaterjal: töötamise registreerimine

Alates 1. juulist 2014 jõustub maksukorralduse seaduse muudatus, millega luuakse töötamise register. Muudatuse kohaselt peavad kõik tööd pakkuvad füüsilised ja juriidilised isikud oma töötajad Maksu- ja Tolliametis (MTA) registreerima. Artiklis selgitabki MTA lähemalt töötamise registri rakendamisega kaasnevaid muudatusi.

2. President Ilves kuulutas välja käibemaksuseaduse muutmise seaduse

President Toomas Hendrik Ilves otsustas 20. mail välja kuulutada mullu detsembris vetostatud ja Riigikogus 7. mail muudetud kujul vastu võetud käibemaksuseaduse muutmise seaduse, millega tuleb muuhulgas deklareerida enam kui 1000-eurosed arveldused.

3. Riigikogu võttis vastu käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu

Riigikogus võttis 7. mail vastu 45 poolt- ja 30 vastuhäälega varasemalt presidendi poolt tagasilükatud käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärk on vähendada käibe varjamise võimalusi.

4. Valitsus otsustas tõsta maksuvaba tulu määra 154 eurole kuus

Valitsus otsustas 29. mail heaks kiita tulumaksuseaduse muudatuse, millega kasvab maksuvaba tulu 154 eurole kuus ning muuta tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja koostamise põhimõtteid.

5. Mida tuleks kindlasti ettevõtte sisekorraeeskirja kirja panna?

  • Grete Lüüs, jurist, Advokaadibüroo LMP

Kui endine töölepingu seadus, mis kehtis kuni 30. juunini 2009, kohustas tööandjat vähemalt viie töötajaga ettevõttes kehtestama töösisekorraeeskirjad, siis uues seaduses sellist nõuet ei ole. Sisekorraeeskirjade koostamine ja kehtestamine ei ole kohustuslik, kuid paljudel juhtudel on üldistatud kujul juhiste andmine mõlema töölepingu poole huvides.