02.06.2014 Esmaspäev

Varade ja kohustuste saldeerimine bilansis

Varade ja kohustuste esitamisel bilansis saldeeritud kujul on nii pooldajaid kui ka vastaseid.

Stella Zdobnõh, vandeaudiitor
Stella Zdobnõh, vandeaudiitor Foto: Stella Zdobnõh

Kõigepealt tuletame meelde asjakohaseid mõisteid ning selgitame välja, mis on tasaarvestus ja saldeerimine.

Tasaarvestus kui kohustuste lõpetamise viis

Võlaõigusseaduse (edaspidi - VÕS) § 186 p 2 järgi on tasaarvestus üks võlasuhte lõpetamise aluseid. Tasaarvestust nimetatakse ka vastastikuste nõuete ja kohustuste tasaarvestamiseks.

  • Tasaarvestada saab ainult vastastikuseid samaliigilisi nõudeid või kohustusi.

Näiteks on tasaarvestus võimalik juhul, kui kaks isikut on teineteisele raha võlgu.

Või teine, küllaltki absurdne näide (kuid äärmuslikud ja absurdsed näited seletavad tihtipeale asja kõige paremini): äriühing tasus ruumi üürileandjale ettemaksuna üüri järgneva kuu eest, samal ajal tasus üürileandja sellele äriühingule ettemaksuna tasu arvuti kasutamise eest ning selle tulemusena tekkisid neil teineteise ees kohustused. Ehk siis kohustused on vastastikused, kuid nad ei ole samaliigilised: äriühing peab ettemaksuna saadud tasu eest üürileandjale arvuti kasutada andma ning üürileandja peab saadud raha eest võimaldama äriühingul vallata ja kasutada järgmise kuu jooksul üürileandjale kuuluvat ruumi.

Mis juhtub, kui need kaks isikut otsustavad vastastikused kohustused tasaarvestamisega lõpetada? Sellisel juhul ei saa üürileandja arvutit, mille kasutamise eest on ta juba maksnud ning äriühingul tuleb hakkama saada ilma ruumita. Täielik absurd. Selliste olukordade vältimiseks ongi lubatud ainult samaliigiliste vastastikuste nõuete või kohustuste tasaarvestamine.

Tasaarvestamiseks tavalisel juhul piisab avalduse tegemisest teisele lepingupoolele. Järelikult ei ole tavaolukorras teise poole nõusolekut vaja, kuid seejuures tuleb meeles pidada, et tasaarvestamine toimub avalduse tegemisega teisele poolele. Ainult enda soovist teha tasaarvestust teist lepingupoolt sellest teavitamata ei piisa.

Tasaarvestus on võimalik siis, kui ühel tasaarvestuse poolel on õigus oma kohustus täita ja samal ajal on õigus nõuda kohustuse täitmist teiselt tasaarvestuse poolelt. Teisisõnu, kohustust kellegi ees saab lõpetada tasaarvestades seda oma nõudega «kellegi» vastu ainult siis, kui nõude tähtaeg on saabunud.

Tasaarvestamise tulemusena võib kahe isiku vastastikused kohustused (või siis nende vastastikused nõuded) lõpetada nii täielikult kui ka osaliselt. Näiteks kui üks kohustus on väiksem kui teine, siis tasaarvestamise tulemusena lõpetatakse väiksem kohustus täielikult ning vastukohustus lõpetatakse osaliselt (muidugi kui pooled ei lepi kokku teisiti).


Varade ja kohustuste saldeerimisest bilansis saab pikemalt lugeda Raamatupidamisuudiste mainumbrist. Ajakirja saab tellida SIIT.