04.10.2013 Reede

Tarneklauslitele tasub tähelepanu pöörata

Ettevõtte finantsarvestuses on tarneklauslitel oluline roll nii ostu- kui ka müügitehingute õigeaegsel kajastamisel.

Anne Mobel, vandeaudiitor
Anne Mobel, vandeaudiitor Foto: Deloitte Audit Eesti

Incotermsi reeglid ehk rahvusvahelise kaubanduse tingimused sätestavad transpordis kasutatavad tarnetingimused müüja ja ostja vahel ning kulude ja riskide jaotuse transpordi käigus. Alates 1. jaanuarist 2011 on lepingute sõlmimise aluseks Incoterms 2010 (varem Incoterms 2000).

Põhimõtted

Incoterms sätestab tarneklauslite nimetused ja nende kolmetähelised lühendid, mis on rahvusvaheliselt üheselt arusaadavad. Kindlasti ei tohiks kasutada tarneklauslit üksinda, vaid sellele peab järgnema mingi geograafilise punkti nimetus – sellega määratakse ära koht, kus poolte kohustused algavad või lõpevad. Korrektne tarnetingimus peaks lepingus olema sätestatud järgmiselt: FCA Hamburg, Germany, Incoterms 2010.

Esimesel pilgul võib tunduda, et tarneklauslid on tähtsad vaid kauba transportimisel ehk logistika valdkonnas. Kuid tegelikkuses on tarneklauslitel väga oluline roll ka ettevõtte raamatupidamises nii ostu- kui ka müügitehingute õigeaegsel kajastamisel ja just nende tehingute osas, mis algavad ja lõpevad erinevatel majandusaastatel. Kui ettevõte on oma äritegevuses kasutamas tarneklauslitega ostu-müügilepinguid, tuleb iga sellise tehingu puhul väga hoolikalt lepinguga tutvuda, sest igal aastal on nii mõnigi ettevõte pidanud tarneklauslite puuduliku tundmise või tähelepanematuse tõttu kandma asjatuid kulusid vajalikest suuremate tollimaksete või -maksude tasumisel, samuti mõjutavad erinevad lepingud ettevõtte finantspositsiooni.  

Illustreerimaks, kuidas ühe ja sama kauba müügi kajastamise hetk võib eri tingimustel olla erinev, lähtume allpool toodud näidetes järgnevast situatsioonist: vastavalt kokkuleppele lähetab Eesti ettevõte 30. detsembril 2013 USA ostjale teele kauba. Kogemusele tuginedes on teada, et see kaup jõuab adressaadini 20. jaanuaril 2014. Olenevalt lepingust ning kasutatavast tarneklauslist võib sellest müügitehingust müüjale tulu tekkida nii 2013. kui ka 2014. aastal. Samuti on võimalik, et sarnase kaubapartii erinevate tarneklauslitega müügil teenitakse müügitulu täiesti erinevas summas. Kuidas see võimalik on?


Lähemalt saab tarneklauslitest lugeda majandusajakirja Raamatupidamisuudised oktoobrinumbrist. Ajakirja saab tellida siit.