08.05.2017 Esmaspäev

Maksusüsteemi muudatused teevad ettevõtja elu kibedaks

Majandusanalüütik ja riigikogu liige Maris Lauri kritiseerib valitsuskoalitsiooni suuri plaane ja leiab, et valitsuse lühinägelik eelarvepoliitika pärsib ettevõtete investeeringuid.Maksusüsteemi sagedased ja vähe reageerimisaega jätvad muudatused suurendavad ettevõtete ebakindlust ja seega pärsivad investeeringute tegemist. Kuna maksumuudatused mõjutavad Eesti majanduslikku olukorda ja eelarvet pikas perspektiivis, siis tuleks need hästi läbi kaaluda.

Maris Lauri,  majandusanalüütik ja poliitik
Maris Lauri, majandusanalüütik ja poliitik

Hiljuti ütlesite, et valitsus andis palju lubadusi ja ei suuda neid nüüd täita. Milliseid lubadusi te silmas peate? Ja milline lubadus on kõige absurdsem?

Esimene tagasilöök oli autode maksustamisega seonduv: esialgu eelnõusse sisse kirjutatu võeti tagasi, sellele järgnes mitmesuguseid ettepanekuid, mis ühelt või teisel põhjusel tuli tagasi lükata. Mitmete maksude puhul tuleb Brüsselist luba saada, aga see ei pruugi nii minna. Nii on näiteks teekasutustasu puhul lubatud üksnes kõikide autode maksustamine, panditulumaksu – millest räägitakse kui välismaale kasumite väljakantimise vastastest meetmest – rakendatakse kõigile kontsernisisestele laenudele, sest EL-i reeglid ei luba nende eristamist. Tulemuseks on see, et seda maksu hakkavad rohkem maksma Eesti ettevõtted. Limonaadimaks rakendub ka naturaalsetele mahladele, kuhu suhkrut ei lisata. Erandi saamine EL-ist pole samuti kindel.

Terve intervjuu Maris Lauriga saate lugeda varsti ilmuvas ajakirjas Raamatupidamisuudised nr 3, 2017. Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised 2017, saate seda teha SIIT.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes