11.04.2016 Esmaspäev

Majandusaasta aruanne audiitori luubi all

Raamatupidajatel ja audiitoritel on käes kibekiire aeg, sest peale oma igapäevatöö tuleb koostada ka 2015. aasta aruanne. Aruande koostamiseks jagab näpunäiteid raamatupidamise toimkonna liige, vandeaudiitor Anne Nuut.

Aasta alguses hakkas kehtima mitu olulist muudatust raamatupidamise seaduses. Need muudatused jõustuvad alates 1. jaanuaril 2016 algavatele majandusaastatele ning 2015. aasta majandusaasta aruande koostame veel kuni 31. detsembrini 2015 kehtinud raamatupidamise seaduses sätestatud reeglite järgi.

Seekord on aruande koostamisel vaja kindlasti meeles pidada, et muudeti ka raamatupidamise toimkonna juhendeid (RTJ 1, 2, 5, 6, 11, 13, 14 ja 15), kusjuures osa juhendite muudatustest rakendatakse tagasiulatuvalt ning mõnel juhul on antud valik muudatuse rakendamiseks ette- või tagasiulatuvalt.

Mitmel juhul on öeldud, et muudatust tohib rakendada alates 1. jaanuaril 2015 ja hiljem algavate aruandeperioodide kohta. Aga nendest edaspidi.

Raamatupidamise aastaaruande koostamisele eelneb ettevalmistus

Raamatupidamise seaduse § 15 lg 3 kohaselt tuleb ettevalmistava tööna inventeerida kõik ettevõtte varade ja kohustuste saldod, hinnata registrites kajastatud varade ja kohustuste saldode vastavust raamatupidamise aastaaruande koostamise alusprintsiipidele. Raamatupidaja peab täpselt teadma, millistest summadest varade ja kohustuste saldod koosnevad, kes kellele, mille eest ning millise summa võlgu on.

Samuti tuleb otsustada, kas antud hinnangud on olnud mõistlikud ja kaalutletud ning kas nende andmisel on lähtutud konservatiivsuse printsiibist.

Nõuete inventuur

Nõuete inventuur tähendab seda, et hinnatakse nende laekumise tõenäosust. Kindlasti on vaja võrrelda oma väljastatud nõudeid teiste osapooltega. Selleks väljastatakse saldoteatised/-kinnitused.

Nõuded, mille laekumise osas on tekkinud ebakindlus, tuleb kanda ebatõenäoliselt laekuvateks. Nõuete lootusetuks hindamisel kantakse need bilansist välja. Seejuures tuleb alati meeles pidada, et lootusetuks kantakse nõue siis, kui selle omanikul ei ole võimalik oma nõuet kaitsta ning seda on võimalik ka dokumentaalselt tõendada (nt ettevõte on likvideeritud, pankrotis).

Anne Nuut kirjutab põhjalikult ka sellest, milliste RTJ-ides tehtud muudatustega peavad raamatupidajad juba selle aasta aruannet koostades arvestama. Pikemalt saate tema soovitusi lugeda peagi ilmuvast ajakirjast Raamatupidamisuudised nr 2, 2016.