07.10.2020 Kolmapäev

Aastaaruande esitamise tähtaja mõjud

2020. aasta märtsikuus võeti vastu seaduste muudatus, mis võimaldab esitada ettevõtte raamatupidamise aastaaruande tavapärasest ühekordselt hiljem ehk 31. oktoobriks 2020.

Monika Peetson, vandeaudiitor
Monika Peetson, vandeaudiitor Foto: erakogu

Tähtaja leevendus oli tingitud COVID-19 eriolukorrast ning ilmselt püüdest kergendada ettevõtete koormust täitmaks regulatiivseid tähtaegu. Oodata võis raamatupidajate, finantsjuhtide ja juhatuste suuremat tähelepanu operatiivolukordade lahendamisele, nagu äri ja töökorralduse restruktureerimilahendaminene, koondamised, teised prioriteedid.

Praegu saame vaadata tagasi, mida see õieti kaasa tõi. Kindlasti on igaühe kogemus erinev ja eriline ning ühest tõde ei ole. Aga siin siiski mõned mõtted.

Vähem stressi

Arvestusalal tegutsevad inimesed on täpsed ja austavad tähtaegu. Maksudeklaratsioonide ja aruannete esitamise tähtajad juhivad nende töögraafikuid ning tegevusi. Seega on aruande tähtaja nihutamine oktoobri lõppu olnud loomulikult kergendus – ei pea keset uut ja segast olukorda kiirustama, on vabadus mõelda, et aega on rohkem kui tavaliselt ning jaanitule ääres ei pea närviliselt sülearvutiga registrite ja infosüsteemide keskuses (RIK) „esita“-nuppe vajutama. Samuti saab suheldes audiitoritega, kes küsivad dokumente, andmeid ja arvamusi, leppida kokku hilisema aja pärast puhkust.

Samas on teada-tuntud fakt ka see, et iga tähtaeg tuleb ootamatult – ka 31. oktoober 2020.

Täismahus artiklit saate lugeda Raamatupidamisuudiste värskest oktoobrinumbrist (nr 6, 2020). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit.