17.04.2020 Reede

Vajalikud dokumendid töötasu hüvitise taotluseks

Juhul, kui koroonaviiruse tagajärjed mõjutavad äriühingu igapäevast majandustegevust ning selle tulemusena ei ole tööandjal töötajale kokkulepitud ulatuses tööd pakkuda või kokkulepitud töötasu maksta, kuna rahalisi vahendeid pole enam piisavalt, annab töölepingu seadus (TLS) § 37 võimaluse vähendada töötasu kuni kolmeks kuuks 12-kuulise ajavahemiku jooksul mõistliku ulatuseni, kuid mitte alla Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära (584 eurot), sellest tuleb töötajatele ette teatada 14 kalendripäeva. Vastavalt sellele, kui palju tööandja otsustab töötasu vähendada, töötaja ka vähem töötab.

Teade töötasu vähendamisest ja Otsus töö vähendamise kohta
Teade töötasu vähendamisest ja Otsus töö vähendamise kohta Foto: Erakogu

Enne töötasu vähendamist tuleks tööandjal kaaluda, kas ei ole võimalik töötajale mingit teist tööd pakkuda.

Kui töötaja ei ole sellise töötasu vähendamisega nõus, on tal võimalus tööleping üles öelda (TLS § 37 lg 5) ja saada sellised hüvitused nagu koondamise korral. Oma otsuse peab ta tegema 5 tööpäeva enne, kui töötasu vähendamine kehtima hakkab.

Kui töötaja töölepingut üles ei ütle, siis peab ta arvestama sellega, et talle makstakse vähendatud töötasu, seda ka juhul, kui ta tööd ei tee.

Tööandjal ei ole õigust 14-päevalist etteteatamise tähtaega vähendada, ka mitte kokkuleppel töötajaga.

Kui tööandja ei kasuta oma õigust vähendada töötaja töötasu kuni kolmeks kuuks kuni alammäärani, kuid ei kindlusta töötajat, kes on valmis tööd tegema, tööga, siis on ta kohustatud maksma töötajale keskmist töötasu (TLS § 35). Keskmine töötasu arvutatakse töötaja eelnenud 6 kuu töötasust.

Selleks, et leevendada tööandjate rasket majanduslikku olukorda, on tööandjal võimalik saada töötukassa kaudu töötasu hüvitist. Selleks on vaja koostada vajalikud dokumendid ehk teatised (näidised on allpool). Töölepingu seadus ei sätesta mingit kindlat teatise vormi, kuidas töötajaid informeerida. Selleks võib olla tööandja otsus, käskkiri ja see võib olla töötajale saadetud ka e-kirjaga.

Dokumendi näidis Laadi alla
Teade töötasu vähendamisest word.png
Otsus töö vähendamise kohta word.png

Näidised koostas õigusõpetuse lektor Riina Vään. Näidised on kättesaadavad ajakirja RUP tellijatele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!