23.05.2022 Esmaspäev

Probleemid arvelduskontoga viisid pikale kohtuteele

Riigikohus tegi 16. veebruaril 2022 lahendi tsiviilasjas nr 2-18-5450, milles käsitles krediidiasutuse kliendilepingust ning rahapesu- ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadusest tulenevat õigust kliendiga lepingu korraliseks ülesütlemiseks. Lahend on olulise tähtsusega muuhulgas seetõttu, et varasemalt on makseteenuse osutajal olnud võimalus kergekäeliselt kliendilepingu ülesütlemiseks kohe, kui klient teeb mõne ebahariliku rahaülekande.

Mihkel Gaver, vandeadvokaat, Merit Müür, jurist, advokaadibüroo GAVER
Mihkel Gaver, vandeadvokaat, Merit Müür, jurist, advokaadibüroo GAVER Foto: erakogu

Kõnealuses lahendis jõudis Riigikohus muuhulgas aga ka tõdemuseni, et arvelduskonto näol on tegemist (juriidilise) isiku põhiõigusega, mille võimaldamine on makseteenuse osutajale kohustuslik, kui isik vastab seaduses sätestatud ja makseteenuse osutaja enda tingimustele.

Vaidluse taust

Kohtumenetluse poolte vahel oli sõlmitud tähtajatu arvelduskontoleping, mille alusel avas kostja hagejale arvelduskonto ning tähtajatu väärtpaberikontoleping, mille alusel kostja avas hagejale väärtpaberikonto. Olgu...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!