09.02.2021 Teisipäev

Madala maksumusega pakkumus ei pea olema põhjendamatu

Varasemalt on Eesti kohtupraktikas olnud kinnistunud seisukoht, mille kohaselt ei olnud madala maksumusega pakkumused lubatud. See tähendab, et peeti aktsepteerimatuks alla omahinna pakkumust ning madala maksumuse pakkumuse põhjenduseks ei sobinud ka see, et pakkuja rakendab ristsubsideerimist.

Mihkel Gaver, vandeadvokaat ja partner, Jaana Lindmets, jurist, advokaadibüroo GAVER
Mihkel Gaver, vandeadvokaat ja partner, Jaana Lindmets, jurist, advokaadibüroo GAVER Foto: erakogu

Madal maksumus ja selle tagasilükkamine ei käi alati käsikäes

Riigikohus tegi 4. novembril 2020 otsuse haldusasjas nr 3-20-924, milles kummutas kohtupraktikas valitseva tõdemuse ning väljendas seisukohta, et madala maksumusega pakkumus ei pruugi alati tähendada pakkumuse tühistamist. Lisaks selgitas Riigikohus lahendis ka riigihanke hinnakujunemise reeglistikku, põhjendamatult madala hinna mõiste sisustamist ja selle kontrollimise mehhanisme ning pakkumuse tagasilükkamise küsimusi.

Asi sai alguse Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi (RKAS) korraldatud hankemenetlusest. Riigihanke alusdokumentide kohaselt oli pakkumuse hindamise kriteeriumiks madalaim hind. Hanke...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!