04.05.2020 Esmaspäev

Liikmesriik tohib keelata proportsiooni arvestamise meetodi tagasiulatuva muutmise

Käibemaksuseaduse (KMS) § 32 lõike 1 alusel arvatakse sisendkäibemaks maha osaliselt, kui maksukohustuslane kasutab kaupu ja teenuseid nii maksustava kui ka maksuvaba käibe tarbeks. Jooksval kalendriaastal lähtutakse proportsiooni mahaarvamisel maksukohustuslase eelmise kalendriaasta proportsioonist.

Tõnis Elling, juhtiv maksunõustaja ja käibemaksuekspert, Ernst&Young
Tõnis Elling, juhtiv maksunõustaja ja käibemaksuekspert, Ernst&Young Foto: Erakogu

KMS § 33 alusel saab maksukohustuslane sisendkäibemaksu mahaarvamisel kasutada kas proportsionaalset mahaarvamise meetodit või otsearvestuse ja proportsionaalse arvestuse segameetodit. Proportsiooni arvestamisel kasutatakse reeglina kogu kalendriaasta jooksul ühte meetodit. Küll aga on KMS § 32 lg 3 alusel lubatud proportsiooni arvestamise meetodit kalendriaasta keskel muuta, kui selleks on saadud maksuhaldurilt kirjalik luba. Luba antakse, kui jooksva kalendriaasta maksustatava käibe ja kogu käibe tegelik suhe erineb oluliselt kohaldatavast suhtest. Sisendkäibemaksu korrigeeritakse kalendriaasta lõpul. Euroopa Liidu Kohtusse jõudis kaasus (CTT- Correios...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!