30.09.2020 Kolmapäev

Kinnisasja kaasomandi lõpetamine kohtus

Vastavalt asjaõigusseaduse (AÕS) § 70 lg 3 on kaasomand kahele või enamale isikule üheaegselt mõttelistes osades ühises asjas kuuluv omand.

Ero Liivik, jurist, Erovik Õigusbüroo
Ero Liivik, jurist, Erovik Õigusbüroo Foto: erakogu

Selliste omanike vahel võivad tekkida erimeelsused, mille lahendamiseks peab üks kaasomanikest pöörduma hagiga kohtu poole. Hageja ei pea hagiavalduses kaasomandi lõpetamiseks esile tooma mingit erilist põhjust. Kohus peab otsustama kaasomandi lõpetamise hagis taotletud viisil. Sellest omakorda ei tulene, et kohus peaks iga kaasomandi just hagis taotletud viisil lõpetama. Üks kaasomanikest ei saa ühe kaasomandi lõpetamise viisi esitamisega hagis sundida seda teisele kaasomanikule peale juhul, kui see oleks ilmselgelt ebaõiglane.

Asja jagamine kaasomandi lõpetamisel

AÕS § 76 kohaselt võib kaasomanik igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist, välja arvatud siis, kui see on kokkuleppega välistatud või läheks vastuollu hea usu põhimõttega. Riigikohus on selgitanud, et kaasomandi lõpetamise nõude...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes