gif Company 930x140 ee

 

08.06.2011 Kolmapäev

Tallinn plaanib soovijad vabastada kodualuse maa maamaksust Esile tõstetud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Tallinn plaanib soovijad vabastada kodualuse maa maamaksust Tallinna linnavalitsus otsustas esitada linnavolikogule kodualuse maa maamaksust vabastamise määruse eelnõu, mille järgi vabaneksid vastava avalduse esitavad koduomanikud alates tuleva aasta algusest maamaksust kuni 1500 ruutmeetri ulatuses.

Tallinna linnavalitsuse andmeil on võimalik maksuvabastust kasutada 180.000 Tallinna koduomanikul.

Tallinna abilinnapea Eha Võrk põhjendas kodualuse maa maksust vabastamise asjaoluga, et leibkondade sundkulutused ehk toidu- ja eluasemekulud on viimastel aastatel märkimisväärselt kasvanud, samas on aga reaalpalk langenud.

Maamaksust vabastamise eelduseks on vastava avalduse esitamine.

Ühtlasi otsustas linnavalitsus esitada linnavolikogule määruse eelnõu, millega alates 2012. aasta algusest tõuseks Tallinna linnas kehtiv maamaksumäär 2,5 protsendini maa maksustamishinnast aastas. Praegu on määr 1,5 protsenti maksustamishinnast.

Seda plaanitavat muudatust põhjendas linnavalitsus vajadusega tagada rahalised võimalused linna põhimäärusest tulenevate kohustuste täitmiseks.

"Siinkohal tasub meelde tuletada, et valitsuskoalitsiooni otsuste tulemusel on omavalitsuste tulubaasi tunduvalt vähendatud ning kaotatakse ka osad kohalikud maksud," märkis Võrk. "See on oluliselt kahandanud omavalitsuste võimalusi oma eelarvete tasakaalu säilitada."

Võrk lisas, et taolist maksudest laekuvat lisatulu soovitab ka rahandusministeerium oma kirjas Tallinna halduskohtule, kus ministeerium selgitab, et omavalitsustel on võimalik leida täiendavaid lisatulusid. Näiteks on Tallinna linnal võimalik suurendada tulusid maamaksu laekumisest, tõstes maksumäär 1,5 protsendilt 2,5 protsendile maksustamishinnast.

Võrk kommenteeris kolmapäeval linnavalitsuse pressikonverentsil, et kodualuse maamaksu vabastusest tulenevalt linnal kärpida ei ole vaja. "Linn tuleb toime, raha puudu ei jää," kinnitas ta.

Vabastuse saamiseks avalduse esitamise nõue tuleneb Võrgu sõnul seadusest. "See on kulukas ja töömahukas, aga nii ütleb seadus," lisas abilinnapea.

Peaminister Andrus Ansip nimetas riigikogu infotunnis saadikute küsimustele vastates Tallinna maamaksu koduomanike alandamiseks, röövimiseks ja järkjärguliseks konfiskeerimiseks.

Peaminister kinnitas, et koalitsioon kavatseb Tallinna kolmapäevasest otsusest hoolimata vastu võtta seadusemuudatuse, mis jõustumisel vabastab koduomanikud maamaksust linnas kuni 1500 ruutmeetri ulatuses ja mujal kuni kahe hektari ulatuses. „Selle me ka teoks teeme,“ kinnitas Ansip. Tema sõnul kompenseeritakse kohalikele omavalitsustele kogu saamata jäänud tulu.

Harjumaa omavalitsustest on maamaksu määra maksimaalsele tasemele ehk 2,5 protsendile kas osale või kogu territooriumile kehtestanud Harku, Jõelähtme, Kernu, Kiili, Kose, Kuusalu, Kõue, Nissi, Padise, Rae, Saue ja Viimsi vald ning Maardu ja Paldiski linn, märkis Tallinna linnavalitsus.

Riigikogus on praegu menetluses valitsuskoalitsiooni algatatud seadusemuudatus, mis jõustumisel vabastab koduomanikud maamaksust linnas kuni 1500 ruutmeetri ulatuses ja mujal kuni kahe hektari ulatuses. Muudatus on plaanis vastu võtta järgmisel nädalal.

 

BNS

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes