23.09.2019 Esmaspäev

Töötaja komistas ja kukkus - kelle süü on laokile jäetud voolik? Esile tõstetud

Töötaja läks lauta loomi kontrollima, liikudes kontrollitavate loomade poole töötaja komistas ja kukkus. Kukkumise tõttu murdis töötaja randmeluu. Kukkumise põhjustas maas olev survepesuri voolik. Tavaliselt on voolik veidi rohkem aia ääres ning ei sega liikumist.
Töötaja komistas ja kukkus - kelle süü on laokile jäetud voolik?
Töötaja komistas ja kukkus - kelle süü on laokile jäetud voolik? Foto: pixabay

Miks juhtus?

Tööandja viis läbi õnnetuse uurimise ning tõi raportil õnnetuse põhjusena välja töötajate tähelepanematuse. 

Raportis ei ole tööandja täpsustanud, milliste töötajate tähelepanematust ta silmas pidas – kas komistanud töötaja oma, kes ei märganud käiguteel olevat voolikut või nende töötajate tähelepanematust, kes jätsid vooliku käiguteele vedelema.

Meetmena samalaadsete õnnetuste vältimiseks on tööandja pannud kirja – töötaja täiendav ohutusalane juhendamine. Paraku ei selgu jällegi, keda täiendavalt juhendatakse – kas kannatanut, et ta vaataks paremini oma jalgade ette või teisi töötajaid, et nad ei jätaks voolikut vedelema.

Tõime antud juhtumi kirjelduses välja tööandja uurimise tulemused sellepärast, et tööandja on küll õnnetuse juhtumist tunnistanud ning ka kõik vajalikud dokumendid selle kohta täitnud, kuid õnnetuse analüüs on üldsõnaline, ning kuigi paberil korrektne, puudub sellel reaalne väärtus, mille abil tulevikus sarnaseid õnnetusi vältida. Pea kõiki õnnetusi saab teoorias vältida tähelepanelikum olemisega, kuid inimeste tähelepanu- ja keskendumisvõimel on piirid. Seetõttu tuleks jälgida, et ka töötajal, kellel ei ole mingil põhjusel võimalik igale võimalikule ohuallikale tähelepanu pöörata, oleks ohutu tööalal viibida. Näiteks on pea võimatu pöörata õnnetuse põhjustanud voolikule tähelepanu, kui kanda enda ees suurt kasti, mis varjab jalgeesise. Ainus reaalne lahendus on, et töökoht tuleb kujundada selliselt, et käiguteel ei oleks juhtmeid, voolikud ja muid liikumist takistavaid esemeid. Antud juhtumi puhul aga õnnetus hüüdis tulles.

Ka töötajate juhendamine ainsa meetmena ei lahenda probleemi lõplikult – varem või hiljem jääb see voolik jälle käiguteele. Pigem tasuks panustada sellesse, et leida voolikutele ja juhtmetele selline koht, kus need töötajatele ette ei jääks. Kuigi esimese hooga võib tunduda, et voolikule või juhtmetele ei ole võimalik paremat kohta leida ning nende asukohaga ollakse harjunud, siis võib lahenduseks osutuda paar eurot maksev voolikunagi, mille seinale paigaldamine võtab mõne minuti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes