19.03.2020 Neljapäev

Katseajal töötaja koondamine eriolukorra tõttu

Seoses eriolukorraga ei ole mu tööandjal hetkel meile tööd anda. Kuna olen alles katseajal, siis ütles tööandja minuga lepingu üles, sest väidetavalt ei täitnud ma katseaja eesmärki. On aga selge, et tegelik põhjus on töömahu vähenemine ning mina kui katseajal töötaja langesin esimeseks valikuks. Kas tööandja ei oleks pidanud mind koondama?

Kui töölepingu lõpetamise põhjuseks on töömahu vähenemine, mille tõttu ei ole töötajale võimalik tööd anda, siis tuleb töötaja koondada.
Kui töölepingu lõpetamise põhjuseks on töömahu vähenemine, mille tõttu ei ole töötajale võimalik tööd anda, siis tuleb töötaja koondada. Foto: Pixabay

Vastab Greete Kaar, Tööinspektsiooni nõustamisjurist:

Katseajal olevale töötajale kehtivad kõik töölepingu seaduses (TLS) sätestatud töölepingu lõpetamise alused. Kui tööandjal ei ole majanduslikel põhjustel võimalik töölepingut jätkata, sest töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul, siis on tegemist koondamisega TLS § 89 lg 1 alusel. 

Seega tuleb töölepingu lõpetamisel vaadata konkreetset põhjust ehk miks on töölepingu lõpetamine vajalik. Kui töölepingu lõpetamise põhjuseks on töömahu vähenemine, mille tõttu ei ole töötajale võimalik tööd anda, siis tuleb töötaja koondada. Koondama peab antud olukorras ka töötaja, kellele kohaldub katseaeg. Ei ole korrektne, et tööandja ütleb töölepingu TLS § 86 lg 1 alusel üles katseaja eesmärgi mittetäitmise tõttu, kuigi tegelik põhjus on selles, et tööandjal ei ole võimalik töötajale tööd anda. 

Kui tööandja on töölepingu üles öelnud katseaja eesmärgi mittetäitmise tõttu, kuigi tegelikkuses oleks pidanud koondama, on töötajal võimalik tööandja esitatud ülesütlemisavaldus töövaidlusorganis (s.o kohus või töövaidluskomisjon) vaidlustada.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes