20.07.2021 Teisipäev

Kas välislähetusse minev töötaja peab olema vaktsineeritud? Esile tõstetud

Pean mõned ettevõtte töötajad saatma välislähetusse. Kas võin tööandjana nõuda, et nad oleksid vaktsineeritud? Leian, et vaktsineerituna reisimine on praegusel hetkel turvalisem ja teatud riikides ka vajalik, sest vaktsineerimata inimestele kehtivad riigisisesed piirangud või isolatsioonikohustus.

Vaktsineerimine võib olla üks töökeskkonna riskianalüüsi tulemusel koostatud tegevuskavas ettenähtud meetmetest.
Vaktsineerimine võib olla üks töökeskkonna riskianalüüsi tulemusel koostatud tegevuskavas ettenähtud meetmetest. Foto: pixabay

Vastab Sandra Kuus, Tööinspektsiooni nõustamisjurist: 

Tööandja ei saa töötajat kohustada vaktsineerima, see on töötaja enda otsus. Kui aga ettevõtte riskianalüüs näitab, et vaktsineerimine on  vajalik ning teised meetmed ei ole piisavalt tõhusad töötajate või klientide tervise kaitseks, võib olla põhjendatud vaktsineerimine.

Tööandja peab töötajaid töökeskkonna riskide hindamise tulemustest teavitama, sealhulgas terviseriskidest ja tervisekahjustuste vältimiseks rakendatavatest abinõudest. Töötajatele tuleb selgitada, millised on riskianalüüsiga tuvastatud võimalikud ohukohad (nakkusoht ettevõttes eri tööde lõikes, sh välislähetuses käimine) ning millised on meetmed, mida rakendatakse nakkusohu vältimiseks.

Kui ohtu pole võimalik kõrvaldada, tuleb vähendada töötajate terviseriski võimalikult madala tasemeni. Vaktsineerimine võib olla üks töökeskkonna riskianalüüsi tulemusel koostatud tegevuskavas ettenähtud meetmetest maandamaks bioloogilise ohuteguriga seotud riske. Seda siiski eelkõige ettevõtetes, kus töötajad puutuvad sageli kokku paljude, sh riskirühma kuuluvate inimestega ning muude nakkust ennetavate meetmete kasutamine ei ole inimese tervise kaitsmiseks piisav või isegi võimalik.

Koroonaviirusesse nakatumise riski võib suurendada ka välislähetuses käimine eelkõige uute tüvede leviku tõttu.

Vaktsineerimine ei ole ainus võimalus bioloogiliste ohuteguritega nakatumise vältimiseks, seega tuleb tööandjal mõelda ka teistele meetmetele, näiteks täiendavate isikukaitsevahendite väljastamisele ja töö ümberkorraldamisele. Välislähetuse puhul võib see olla keeruline, kui vaktsineerimata inimese asemel pole võimalik saata teist, kes on vaktsineeritud. Lähtuda tuleks sihtriigi nõuetest, nt kas vaktsineerimist saab asendada negatiivse koroonatestiga vms.  Pikema lähetuse puhul võib see aga olla liiga koormav nii töötajale kui ka tööandjale.

Kui sihtriigis ei saa töötaja tööülesandeid täita muidu kui vaid vaktsineeritult (nt üritustel osalemine on lubatud vaid vaktsineeritutele, isolatsiooninõue vms), siis saab tööandja ka vaktsineerimise nõude välislähetuse puhul kehtestada.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!