22.06.2020 Esmaspäev

Kas pikem isapuhkus kehtib ka neile, kes juuni lõpus sellele puhkusele jäävad? Esile tõstetud

Meie üks töötaja teatas just rõõmsast sündmusest, et nende pere ootab selle aasta juulis uue ilmakodaniku sündi. 1. juulist muutub isapuhkus pikemaks, seniselt 10 päevalt 30 päevani. Tulevane isa soovib jääda isapuhkusele juba juunis. Kuidas peaksin tema puhkust arvestama?

Meeli Miidla-Vanatalu, Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja
Meeli Miidla-Vanatalu, Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Foto: erakogu

Vastab Meeli Miidla-Vanatalu, Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja:

Tõepoolest, 1. juulist alates muutub töölepingu seaduse § 60, mis reguleerib isapuhkuse saamise õigust. Uue korra järgi on isal õigus saada isapuhkust 30 kalendripäeva ulatuses ühes osas või osade kaupa ajavahemikul 30 päeva enne arsti või ämmaemanda määratud eeldatavat lapse sünnikuupäeva kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni.

Tööandja peab tähelepanu pöörama isapuhkuse õiguse kasutamise rakendussätetele TLS § 139 märkega 2 järgi. Ehk kui tulevane isa soovib isapuhkust kasutada veel juunis, siis on tal õigus isapuhkusele ainult 10 tööpäeva ehk uus 30 kalendripäevase isapuhkuse õigus talle sel juhul ei laiene. Kui aga tulevane isa soovib isapuhkusele jääda alates 1. juulist, siis saab ta seda teha juba uue korra järgi.

Ka isapuhkuse puhul kehtib heauskse käitumise eeldusena, et tulevane isa annab oma puhkuse kasutamise soovist tööandale ette teada 14 päeva ette, kuid poolte kokkuleppel on alati võimalik ka lühem ette teatamise aeg.

Täpsemalt vanemapuhkustest Sotsiaalministeeriumi kodulehel https://www.sm.ee/et/vanemapuhkuste-ja-huvitiste-susteemi-olulisemad-muudatused ning Sotsiaalkindlustusameti kodulehel https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/lapsed-pered/vanemapuhkuste-ja-huvitiste-susteemi-muudatused

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!