03.11.2020 Teisipäev

OÜ soovib lisada osanikku Esile tõstetud

Palun nõustamist olukorras, kus osaühing, kelle osakapital on 2500 eurot, soovib juurde lisada osaniku. Ettevõte kuulub ühele omanikule, kes on kokku leppinud juurdetuleva osanikuga, et ettevõtte väärtus on 30 000 eurot. Selle kohta peaks ilmselt notariaalse lepingu vormistama (oleks kindlam). Praegu on ettevõtte arveldusarvel  umbes 40 000 eurot ja eelmiste perioodide kasum ligemale 50 000 eurot, dividende ei soovi ta välja võtta.
Ettevõtte omanik on mõelnud, kas jätaks osakapitali suuruse samaks, jagades osad vastavalt 51% (1275 eurot) endale ja 49% (1225 eurot) uuele osapoolele. Kas oleks mõeldav, et uuel osanikul tekiks kohustus maksta varas (tehnika) ja rahas 49% 30 000 eurost (s.o 14 700 eurot)? Hetkel osanikul rahaline sissemakse võimalus puudub. Kuidas peaks seda kajastama raamatupidamises, sest sellest 14 700 eurost on 1225 eurot osakapitali sissemakse (49% 2500-st), ja kuidas kajastada ülejäänud summat 14 700 eurot – 1225 eurot =13 475 eurot?

Tõnis Jakob, juhtiv maksuspetsialist, Marisett
Tõnis Jakob, juhtiv maksuspetsialist, Marisett Foto: erakogu

Vastab Tõnis Jakob, juhtiv maksukonsultant, Marisett:

Taustainfost ei nähtu, kas ainuosanik soovib oma osa osaliselt müüa või soovitakse osakapitali suurendada  nii, et uus osanik teeks sissemakse nii osakapitali kui ülekursi arvele.

Kui ainuosanik soovib müüa oma osaluse ja osaühingu osakapitali ei suurendata, siis see tehing ei puuduta üldse äriühingut, sest tegemist on kahe omaniku vahelise tehinguga. See on ostja ja müüja kokkuleppe küsimus, mis on osa müügihind ja kas selle eest tasutakse rahas või mitterahalises vormis.

Osa võõrandamise tehing tuleb vormistada notariaalses vormis.

Kui ainuosanik otsustab suurendada osakapitali suunatud emissiooniga teisele osanikule, siis tuleb ainuosaniku otsuses märkida, kui palju suurendatakse osakapitali ja kui palju tuleb uuel osanikul tasuda ülekurssi ja kas osaühingule tehtavad sissemaksed on rahas või mitterahalises vormis. Sellisel juhul tuleb täpselt järgida äriseadustikus toodud korda.

See tehing kajastatakse osaühingu raamatupidamises ning osakapitali sissemakse kajastatakse osakapitali suurendamisena ja ülekursi osa kajastatakse ülekursi kontol.

Uus osanik saab teha osaühingu omakapitali sissemakse siis, kui suurendatakse osaühingu osakapitali ja vajadusel tasutakse ülekurss (osakapital ja ülekurss kajastuvad osaühingu omakapitalis).

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!