31.05.2021 Esmaspäev

Laenu vormistamisest Esile tõstetud

Kui ainuomanik (ka juhatuse liige) on andnud ettevõttele laenu, mille sisu vastab pigem omakapitali osa kirjeldusele, ja see laen oleks vaja kanda omakapitali, siis milline peaks olema korrektselt vormistatud dokument selle kande tegemiseks? 

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor, Vahur Kivistik, vandeadvokaat, advokaadibüroo HansaLaw
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor, Vahur Kivistik, vandeadvokaat, advokaadibüroo HansaLaw Foto: erakogu

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

Omanikult saadud laenu korrektseks omakapitali kandmiseks  tuleks see vormistada mitterahalise sissemaksena (sissemakseks on omaniku nõue ettevõtte vastu). Mitterahalise sissemakse väärtuse hindamise ja üleaandmise kord on sätestatud äriseadustikus (osaühingu puhul § 142 ja 143) ning see tuleb registreerida äriregistris.

Praktikas kasutatakse ka varianti, kus omanik loobub nõudest ettevõtte vastu. Loobumine tuleb vormistada kirjalikult ning laenusumma kantakse aruandeperioodi kasumiaruandes tuludesse (tavaliselt kajastatakse kasumiaruandes kirjel “Muud äritulud”). Selle variandi puhul tuleb arvestada asjaoluga, et omanik  saab selle raha hiljem ettevõttest...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!