17.08.2021 Teisipäev

Kulutused ja maa soetusmaksumus Esile tõstetud

Ettevõte ostab maatüki, kuhu tulevikus plaanitakse ehitada tootmishoone. Kas järgmised kulutused saab lisada maa soetusmaksumusele: kulutused, mis on seotud tsoneerimise ja mõõdistamisega, omandiõiguse registreerimisega ja samalaadsed otsesed kulud maatüki kasutusse võtmisel, tänavate, maanteede, kanalisatsiooni- ja küttevõrkude jm liitumistasud?
Eestis maad ei amortiseerita. Kui need kulud lisada maa ostuhinnale, siis neid justkui peaks amortiseerima. Kas peaks siis tekitama kaks eraldi põhivara objekti või need kulutused kuuluvad maa soetusmaksumusse ja selle põhivara objekti amortisatsiooni määraks jääb 0%?

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: erakogu

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

RTJ 5 “Materiaalne ja immateriaalne põhivara” punkti 11 kohaselt võetakse materiaalse põhivara soetusmaksumusse kõik selle soetamisega seotud väljaminekud.  Eeldades, et küsimuses toodud liitumistasud on ühekordsed, s,t tähtajatud, puudub vajadus nende eraldi arvelevõtmiseks ja...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!