02.03.2021 Teisipäev

Põhivara ja amortisatsioon Esile tõstetud

Kas ostetud äripinnalt (arvel põhivarana) tuleb ka amortisatsiooni arvestada? Mis oleks sobiv protsent? Kui amortisatsiooni arvestamisel väärtust vähendame, siis tegelikkuses võib ju väärtus hoopiski tõusta. Kuidas õigesti toimida?

Ksenia Shinwari, audiitor, Crowe DNW
Ksenia Shinwari, audiitor, Crowe DNW Foto: erakogu

Vastab Ksenia Shinwari, audiitor, Crowe DNW:

Kui ostetud äripind on raamatupidamises kajastatud põhivarana, siis tuleb arvestada ka amortisatsiooni. Protsent peab olema kooskõlas pinna kasuliku elueaga. Näiteks kui eluiga on 10 aastat, siis amordimäär on 10% (=100/10). Konkreetseid reegleid määrade osas ei ole ja need peaksid tuginema juhtkonna hinnangule.

RTJ 5: „Kasulik eluiga on: (a) periood, mille jooksul vara ettevõtte poolt tõenäoliselt kasutatakse; või (b) tooteühikute (või muude sarnaste ühikute) arv, mida ettevõte antud vara kasutamisest saab.

Eesti RTJ kohaselt ei ole lubatud vara väärtust tõsta, isegi kui selle õiglane väärtus on palju kõrgem võrreldes bilansilise jääkväärtusega.

RTJ...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!