15.09.2021 Kolmapäev

Garantii kajastamine Esile tõstetud

Firma andis ehitisele garantii kaheks aastaks. Selleks on pangagarantii, mille alusel pank võttis selle summa deposiiti. Kuidas tuleb garantii kajastada raamatupidamises?

Madis Valk, vandeaudiitor, Crowe DNW
Madis Valk, vandeaudiitor, Crowe DNW Foto: erakogu

Vastab Madis Valk, vandeaudiitor, Crowe DNW:

Kui ehitisele on antud garantii ja vormistatud on see pangagarantii kujul, siis kajastatakse pangale deponeeritud summat, kuna sellist deposiiti pole võimalik ennetähtaegselt tagasi kutsuda, vastavalt tähtajale kas lühi- või pikaajalise nõude kirjel. See tähendab, et vaadeldaval juhul esimesel aastal pikaajalise nõudena ja teisel aastal, kui pangagarantii lõpuni on aruande kuupäevast kuni 12 kuud, lühiajalise nõudena.

Garantii kajastamisel tuleb lähtuda RTJ 8 „Eraldised, tingimuslikud kohustised ja tingimuslikud varad“ nõuetest. Selle punkti 24 kohaselt moodustatakse ja kajastatakse ettevõtte bilansis eraldis summas, mis on vajalik ehitisega seotud garantiikohustuse rahuldamiseks. Eraldise arvutamiseks tuleb lähtuda eelmiste aastate...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!