26.05.2020 Teisipäev

Puhkusetasu ja koondamistasu lapsehoolduspuhkuselt tulijale Esile tõstetud

Mille järgi arvutada lapsehoolduspuhkuselt naasvale isikule saamata puhkusetasu ja ka koondamistasu, kuna ettevõte enam vastavas valdkonnas ei tegutse ja tööd pakkuda ei ole? Viimane töötasu maksti isikule 2014. aastal. Kui puhkusetasu puhul kasutatakse indekseerimist, kas koondamishüvitise puhul toimib sama kord?

Liina Luht, jurist, advokaadibüroo LMP
Liina Luht, jurist, advokaadibüroo LMP Foto: erakogu

Vastab Liina Luht, jurist, advokaadibüroo LMP

Puhkusetasu arvutamiseks tuleb töölepinguseaduse (edaspidi „TLS“) § 70 lg 1 ja § 29 lg 8 kohaselt lähtuda määrusest „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord“ (edaspidi „määrus“). Määruse § 2 lg 5 sätestab, et kui töö tegemisest keeldumise tõttu ei ole töötajale rohkem kui kaheteistkümne kuu jooksul töötasu makstud, korrigeeritakse töötaja töötasu keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul kehtiva töötasu indeksiga. Indeksi väärtus arvutatakse keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul ja töö tegemisest keeldumise kuul kehtinud Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäärade suhtena.

Sama paragrahvi lg 6 kohaselt ei kohaldata eelnevat, kui keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul

1) on töötasu kollektiivlepingus kokku lepitud. Sellisel juhul kasutatakse kollektiivlepingus kokkulepitud töötasu, välja arvatud, kui töölepingus kokkulepitud töötasu on keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul suurem kollektiivlepingus kokkulepitud töötasust;

2) kehtiv töötasu on suurem kui Statistikaameti avaldatud viimase kvartali riigi keskmine brutokuupalk. Sellisel juhul kasutatakse keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul kehtivat töötasu.

Seega, kui töötaja soovib nt 2020. a mais jääda lapsehoolduspuhkuse järgsele põhipuhkusele (ning kui lähtuda eeldusest, et töötasu ei ole kollektiivlepingus kokku lepitud ja et kehtiv töötasu ei ületa keskmist brutokuupalka), tuleb jagada 2020. a kehtiv töötasu alammäär (584 €) lapsehoolduspuhkusele jäämise aasta kehtiva töötasu alammääraga. Töötasu alammäärad aastate lõikes leiate järgnevalt aadressilt: https://www.emta.ee/et/ariklient/tulud-kulud-kaive-kasum/kinnipeetud-tulumaks-tulumaksu-kinnipidamine/tootasu-alammaarad.

Saadud jagatis tuleb korrutada lapsehoolduspuhkusele minemisele eelnenud töötasuga. Saadud tulemus on töötaja keskmine töötasu puhkusetasu arvestamise seisuga. Et leida keskmine kalendripäevatasu, tuleb saadud tulemus jagada puhkusetasu arvestamise vajaduse tekkimise aja (st kuu) kalendripäevade arvuga. Seega nt, kui töötajal on soov põhipuhkust kasutada 2020. a mais, tuleb eelnevalt välja arvutatud keskmine töötasu jagada 31-ga (maikuu kalendripäevade arv) – nii leitakse keskmine kalendripäevatasu. Keskmine kalendripäevatasu tuleb korrutada põhipuhkuse päevade arvuga.

Samamoodi leitakse keskmine töötasu koondamise tõttu makstava hüvitise puhul. Vastavalt TLS § 100 lg-le 1 maksab tööandja töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu töötajale hüvitist töötaja ühe kuu keskmise töötasu ulatuses.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255