05.08.2019 Esmaspäev

Osaniku häälte arv Esile tõstetud

Tõnis Jakob
Tõnis Jakob

Osaühingu osakapital on 2556 eurot: ühel osanikul on osamakse suurus 852 eurot ja teisel osanikul on osamakse suurus 1704 eurot. Kui suur on kummagi osaniku häälte arv?

Vastab Tõnis Jakob, juhtiv maksuspetsialist, Marisett:

Äriseadustiku § 148 kohaselt:

„(1) Osa väikseim nimiväärtus on üks euro.
(2) Kui osa nimiväärtus on suurem kui üks euro, peab see olema ühe euro täiskordne.
3) Osad võivad olla ühesuguse või erineva nimiväärtusega. Osadest võivad põhikirja kohaselt tuleneda erinevad õigused. Ühesuguste õigustega osad moodustavad osade ühe liigi.
(4) Igal osanikul võib olla üks samast liigist osa, kui seadusest ei tulene teisiti. Täiendava sama liiki osa omandamise korral suureneb vastavalt seda liiki osa nimiväärtus. Osade ühendamist ei toimu juhul, kui esialgne osa ja osaniku poolt omandatud täiendav osa on koormatud erinevate õigustega ja puudutatud osalised ei lepi notariaalselt tõestatud vormis kokku osasid koormavate õiguste edasi kehtimise viisis.
 (5) Osa annab osanikule õiguse osaleda osaühingu juhtimises ning kasumi ja osaühingu lõpetamisel allesjäänud vara jaotamisel, samuti muud seaduses ja põhikirjas ettenähtud õigused.
 (6) Osa kohta ei või välja anda väärtpaberit.
 (7) Osaühingu osad võivad olla registreeritud Eesti väärtpaberite registris.”

Esitatud küsimusest ei järeldu, milline on osaühingu osa nimiväärtus ja häälte arv, sest see võib olla 1, 2, 3, 4, 6, 12 jne eurot.

Teie näite puhul võiks osa nimiväärtus hüpoteetiliselt  olla ka 852 EUR ja sellisel juhul on ühel osanikul 1 hääl ja teisel osanikul 2 häält.

Osaühingu osa nimiväärtus ja häälte arv on fikseeritud osaühingu põhikirjas.

Seega tuleks vaadata põhikirja.

Veel selles kategoorias: « Ettemakse kandmine tulusse

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes