23.08.2013 Reede

Millal tekib saadud teenuste pöördmaksustamise kohustus? Esile tõstetud

Tanel Molok, jurist
Tanel Molok, jurist

Meie firmale osutas seadmete remonditeenust Läti firmale. Teenus osutati 24. aprillil, olemas on ka vastav akt. Arve väljastati 2. mail. Küsimusele, millal deklareeritakse teenuste käive, vastas Läti firma, et mais. Ma tegingi nii nagu Läti firma ehk deklareerisin pöördmaksustamist maikuu KMD-l. Kas tegin õigesti?

Vastab Tanel Molok, jurist, Advokaadibüroo SORAINEN:

Käibemaksuseaduse § 11 lg 1 kohaselt loetakse teenus saaduks päeval, mil esimesena tehti üks alljärgnevaist toiminguist:

  1. teenuse osutamine;
  2. teenuse eest osalise või täieliku makse laekumine, teenuse saamisel osaline või täielik maksmine.

Arve esitamine seega teenuse käibe tekkimise seisukohast tähendust ei oma ning käive tuleb deklareerida kuus, mil teenus tegelikult osutati või selle eest maksti. Küsimusest ei nähtu, kas teenuse eest tasumine toimus enne või pärast teenuse saamist, kuid sellele vaatamata võib asuda seisukohale, et käive on tekkinud hiljemalt 24. aprillil ning käibe deklareerimine maikuus ei ole korrektne.

Käibemaksuseaduse § 11 lõikes 2 sätestatud erand, mis näeb ette käibe tekkimise kauba lähetamise või kättesaadavaks tegemise kuule järgneva kuu 15. kuupäeval või kauba eest arve väljastamise päeval, ei ole asjakohane, sest käsitleb kauba, mitte teenuse käivet.

 

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes