25.08.2017 Reede

Millal tekib käibemaksukohustus? Esile tõstetud

Meie ettevõte, kes ei ole käibemaksukohustuslane, kavatseb luua ärisuhted Vene ettevõttega. Lepingu järgi peab nimetatud ettevõte esitama meile iga kuu arved õiguse eest kasutada äritegevuses poolte määratletud, õiguste valdajale kuuluvate ainuõiguste kompleksi (piletisüsteem, veebileht ja IP-aadress).Kas meie ettevõttel tekib (piiratud) käibemaksukohustus?
Kardo Rander, maksunõustaja
Kardo Rander, maksunõustaja Foto: PricewaterhouseCoopers

Vastab Kardo Rander, PricewaterhouseCoopers: Vastavalt käibemaksuseaduse (edaspidi – KMS) § 21 lõikele 1 tekib isikul piiratud käibemaksukohustuslaseks registreerimise kohustus juhul, kui ta saab Eestis registreerimata ettevõtlusega tegelevalt välisriigi isikult KMS-i § 10 lõikes 5 nimetatud teenust. Viidatud säte katab muu hulgas intellektuaalse omandi kasutada andmist või kasutusõiguse üleandmist ning elektrooniliselt osutatavaid teenuseid. Neid teenuseid KMS ei defineeri ning lähtutakse mõistete tavatähendusest.

Konkreetse lepingu alusel osutatavate teenuste sisu täpselt teadmata, ent lähtudes meile esitatud lühikirjeldusest (piletisüsteem, veebileht ja IP-aadress), on tõenäoline, et tegemist on teenustega, mis klassifitseeruvad kas elektrooniliseks teenuseks või intellektuaalse omandi kasutada andmiseks, ning seetõttu tekib Eesti ettevõttel selliste teenuste saamisel kohustus end piiratud käibemaksukohustuslasena registreerida ja saadud teenuselt Eestis käibemaksu arvestada. Teenuste puhul piirmäär puudub ja registreerimiskohustus tekib kohe kas teenuse saamise või selle eest tasumise perioodil, sõltuvalt sellest, kumb toimus varem.

Juhime tähelepanu sellele, et juhul, kui Venemaa äriühingule tehtavad väljamaksed on käsitletavad litsentsitasuna tulumaksuseaduse mõistes (TuMS-i § 16), on Eesti ettevõttel kohustus väljamaksetelt kinni pidada ka tulumaks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!