03.06.2020 Kolmapäev

Kauba maksustamise erikord Esile tõstetud

Autoremonditeenust pakkuv ettevõte sai auto lammutamise eest ostuarve, milles on märgitud kasutatud auto jupp ning transporditeenus. Nimelt on arvel kajastatav käibemaks 0 ning viide käbemaksuseaduse paragrahvi 41 lõikele 2. Seega on nii auto jupp kui ka transporditeenus maksustatud 0% määraga. Kui ettevõte nüüd ostab selle jupi, kas selle edasimüümisel rakendub ka sellele jupile sama seaduse paragrahv ning saame selle edasi müüa, maksustades ostu- ja müügihinna vahe?

Kristjan Lund, maksukonsultant, KPMG Baltics
Kristjan Lund, maksukonsultant, KPMG Baltics Foto: erakogu

Vastab Kristjan Lund, maksukonsultant, KPMG Baltics

Käibemaksuseaduses sätestatud kasutatud kauba maksustamise erikord laieneb üksnes tehingutele kaubaga, mitte transporditeenusele. Käibemaksuseaduse § 41 lõike 1 kohaselt on erikorra rakendamise üheks oluliseks eelduseks, et kaup peab olema soetatud edasimüügi eesmärgil ja kaupa ei võeta enne edasimüüki oma ettevõtluses kasutusele. Samas on sätestatud, et kauba edasimüügi erikorda saab rakendada, üksnes juhul, kui kaup on soetatud:

  • Eesti või teise liikmesriigi isikult, kes ei ole käibemaksukohustuslane;
  • Eesti või teise liikmesriigi käibemaksukohustuslaselt, kes ei lisanud kauba võõrandamisel kauba hinnale käibemaksu ning kes ei saanud selle kauba soetamisel tasutud sisendkäibemaksu maha arvata;
  • Eesti või teise liikmesriigi käibemaksukohustuslaselt, kes järgib kasutatud kaupa edasi müües käibemaksuga maksustamise erikorda (sellele viitab arvel olev viide käibemaksuseaduse §-ile 41 või direktiivi analoogsele sättele).

Seega saab erikorda rakendada juhul, kui müüte kaupa ja mitte teenuseid ning eeldusel, et ei ole ise seda varuosa remonditeenuse osutamisel kasutusele võtnud.

Käibemaksuseaduse § 41 lõike 3 kohaselt loetakse erikorra rakendamisel tehingu maksustatavaks väärtuseks kauba müügi- ja ostuhinna vahe ehk marginaal, mida on vähendatud selles sisalduva käibemaksu võrra. See tähendab, et marginaal on brutosumma ja sisaldab endas juba käibemaksu, mistõttu tuleb see käibe maksustatava väärtuse leidmiseks jagada 1,20-ga. Kui kauba müügil rakendatakse nimetatud erikorda, siis vastavalt käibemaksuseaduse § 37 lõike 8 punktile 7 tuleb arvele märkida „kasuminormi maksustamise kord – kasutatud kaubad”. Nõuetele vastavat arvet ei pea väljastama juhul, kui kaup müüakse füüsilisele isikule isiklikuks otstarbeks.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255