25.05.2020 Esmaspäev

Kas töötajatele isiklike desovahendite jagamine liigitub töökeskkonnaga seotud kuluks või erisoodustuseks? Esile tõstetud

Soetasime ettevõttesse COVID-19 viiruse leviku tõkestamiseks suured käte desinfitseerimispudelid pumbaga. Meie töötajad käivad ka klientide juures ning on avaldanud soovi, et nad saaksid kliendi juurde minnes käekotti või taskusse panna väiksema pudeli desoainet. Oleme ettevõtte poolt valmis need kõigile töötajatele soetama, sest peame sellist kulu mõistlikuks. Kuid kas võib juhtuda nii, et seda kulu ei loetagi töökeskkonnaga seotud kuluks, vaid erisoodustuseks? Kas peame siis ikkagi töökeskkonna riskianalüüsi muutma?

Kuna tööandja soovib vältida tööülesannete täitmisel nakatumise ohtu, on töökeskkonna riskianalüüsi täiendamine igati asjakohane.
Kuna tööandja soovib vältida tööülesannete täitmisel nakatumise ohtu, on töökeskkonna riskianalüüsi täiendamine igati asjakohane. Foto: pixabay

Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: 

Kuna tööandja soovib vältida tööülesannete täitmisel nakatumise ohtu, on töökeskkonna riskianalüüsi täiendamine igati asjakohane.

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse eesmärgi ja mõtte kohaselt otsustab tööandja töökeskkonna riskianalüüsi tulemusel, milliseid desinfitseerimisvahendeid on vajalik soetada ja kasutada. Küsimusest on näha, et tegelikult on töökeskkonna riske sisuliselt juba hinnatud ning jõutud järeldusele, et kui kontorites on töötajate jaoks olemas suuremas pudelis desinfitseerimisevahendid, siis tuleb tööandjal anda töötajatele ka väiksemas pakendis (nt pudelis) desinfitseerimisvahendeid, mida saaks kasutada tööülesannete täitmisel väljaspool kontorit.

Märgin, et tööandjal on kohustus pidada arvestust isikukaitsevahendite väljastamise üle, kuid desinfitseerimisvahendite üle arvestuse pidamine ei ole kohustuslik.

Siiski, kui tööandja eesmärk ja soov on laiem ehk anda desinfitseerimisvahendid töötajatele kasutamiseks ka töövälisel ajal, nt kodus, siis võib tegemist olla erisoodustusega.

Maksustamisega seotud küsimusi on pädev kommenteerima Maksu- ja Tolliamet. Töötervishoiuga seotud kulude maksustamist on käsitletud Maksu- ja Tolliameti kodulehel lingil https://www.emta.ee/et/ariklient/tulud-kulud-kaive-kasum/erisoodustus/tootervishoid

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!