13.08.2020 Neljapäev

Kas nimiväärtuse ja ostuhinna vahe on firmaväärtus? Esile tõstetud

Ettevõte soetas 25% teise OÜ osa nimiväärtusega 50 000 eurot hinnaga 5 000 000 eurot. Tehinguga omandaja ettevõte oma osakapitali ei suurendanud. Kuidas kajastada tehingut? Kas nimiväärtuse ja ostuhinna vahe on firmaväärtus?

Toomas Villems, vandeaudiitor, Villems&Partnerid
Toomas Villems, vandeaudiitor, Villems&Partnerid Foto: erakogu

Vastab Toomas Villems, vandeaudiitor, Villems&Partnerid

Alustuseks tuleb määratleda, kas tehing toimus sõltumatute osapoolte vahel või ühise valitseva mõju all olevate ettevõtete vahel.

Kui tegemist on sõltumatute osapoolte vahelise tehinguga, siis rakendatakse ostumeetodit, kui ühise valitseva mõju all olevate ettevõtete vahel, siis korrigeeritud ostumeetodit.

Ostumeetodi rakendamist on kirjeldatud Raamatupidamise Toimkonna juhendi RTJ 11 “Äriühendused” punktides 19-33.

Korrigeeritud ostumeetodi rakendamist on kirjeldatud juhendi RTJ 11 punktides 50-55.

Omandatud netovara (milleks konkreetsel juhul on 25%-line osalus omandatud OÜ-s) õiglase väärtuse määramiseks tuleb koostada ostuanalüüs, mis peab vastama raamatupidamise seaduses sätestatud algdokumendi nõuetele ning lisaks sellele peab sisaldama juhendi RTJ 11 punkti 36 loetelus sisalduvaid andmeid.

Peale nõuetekohase ostuanalüüsi koostamist selgub, kas osaluse omandamisel tekkis omandava ettevõtte bilansis firmaväärtus või mitte.

Ostuanalüüsi koostamisel ei võrrelda omandatud osaluse soetusmaksumust mitte omandatud OÜ osa nimiväärtuse, vaid 25%-lise osalusega omandatud OÜ omakapitalist.

Detailsemat infot omamata ei ole kahjuks võimalik vastata küsimusele, kas omandatud 25%-lise osaluse soetamisel tekkis omandava ettevõtte bilansis firmaväärtus või mitte. See selgub peale ostuanalüüsi koostamist.

Samuti on oluline see, kas omandava ettevõtte juhtkond planeerib omandatud osalust soetusjärgselt kajastada soetusmaksumuse meetodil või kapitaliosaluse meetodil.

Soetusmaksumuse meetodi rakendamisel firmaväärtust tekkida ei saagi, kuna sellisel juhul võetakse omandatud osalus omandava ettevõtte bilansis arvele soetusmaksumuses (5 000 000 eurot), mida korrigeeritakse vajadusel seotudjärgselt investeeringu väärtuse langusest tulenevate allahindlustega.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255