02.08.2018 Neljapäev

Kas ettevõte peab maksma erisoodustust sõiduautot päevade kaupa eraisikult rendile võttes?

Ettevõtte omanik – eraisik – annab oma sõiduauto tasu eest (tasult makstakse tulumaks) ettevõttele rendile, üle ei anta kasutusvaldust. Autoga tehakse töösõite (taxify) ja väljaspool tööaega erasõite. Kuludesse kantakse kuludokumentide alusel ainult töösõitudega seotud kütusekulud, muud autoga seotud kulud kannab eraisik. Kas ettevõte peab maksma sõiduauto erasõitudeks kasutamiselt erisoodustust? Kas sellisel juhul, kui lepingu järgi võetakse auto rendile päevade kaupa, nendel päevadel, kui tööd tehakse, ja pärast tööd auto tagastatakse, peab tasuma erisoodustust?
Tõnis Jakob, juhtiv maksukonsultant
Tõnis Jakob, juhtiv maksukonsultant Foto: Marisett

Vastab Tõnis Jakob, juhtiv maksukonsultant, Marisett: Tulumaksuseaduse (edaspidi – TuMS) § 48 lg 4 sätestab:

Erisoodustus on muu hulgas:

•    sõiduki või muu tööandja vara tasuta või soodushinnaga kasutada andmine töö-, ameti- või teenistusülesannete või tööandja ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks.

TuMS-i § 48 lg 8 sätestab: „Tööandja omandis või valduses oleva sõiduauto töö-, ameti- või teenistusülesannete või tööandja ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks kasutamise võimaldamisel on erisoodustuse hind 1,96 eurot sõiduauto liiklusregistris märgitud mootori võimsuse ühiku (kW) kohta kuus. Üle viie aasta vanuse sõiduauto puhul on erisoodustuse hind sõiduauto mootori võimsuse ühiku (kW) kohta 1,47 eurot. Erisoodustust ei teki maksustamisperioodil, kui sõiduauto on ajutiselt liiklusregistrist kustutatud või registrikanne on peatatud.”

Seega maksab erisoodustust sõiduauto omanik või valdaja. Valdaja maksab sellisel juhul, kui omanik andis sõiduauto valduse kasutuslepingu alusel üle teisele isikule.

Ka siis, kui äriühing kasutab sõiduautot lühiajaliselt ning lubab seejuures sõiduautot kasutada eratarbeks, peab äriühing maksma erisoodustuselt maksud (st tulumaks ja sotsiaalmaks). Tähtsust ei oma see, kui vähe või palju töötajad ja juhtorgani liikmed kasutasid sõiduautot eratarbeks ja kas nad hüvitasid eratarbe osa tööandjale või mitte. Erisoodustuse makse ei tule maksta siis, kui sõiduautot kasutatakse ainult ettevõtluses ehk eratarbeks kasutamine peaks olema välistatud.

Juhime tähelepanu sellele, et asjaõigusseaduse § 201 lg 1 kohaselt koormab kasutusvaldus kinnisasja selliselt, et isik, kelle kasuks kasutusvaldus on seatud, on õigustatud kasutama kinnisasja ja omandama selle vilju.

Seega vallasasjale ehk sõiduautole kasutusvaldust seada ei saa. Sõiduautot saab näiteks üürida ja rentida.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!