15.07.2020 Kolmapäev

Äriühing üürib eluruumi - kuidas on sisendkäibemaksuga? Esile tõstetud

Kui soetan käibemaksukohuslase äriühinguna uue eluruumi ja asun seda välja üürima teisele ettevõttele, kas võin eluruumi ostult maha arvata sisendkäibemaksu? Millega erineb sisendkäibemaksu mahaarvamise võimalus majutusteenuste osutamisel ja ruumi rentimisel?

Ain Ulmre, Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna peaspetsialist
Ain Ulmre, Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna peaspetsialist Foto: erakogu

Vastab Ain Ulmre, Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna peaspetsialist

Küsimuses sisalduva informatsiooni põhjal saame selgitada ainult käibemaksuseaduse üldisi põhimõtteid. Et saada konkreetse tehingu asjaolusid arvestav vastus, tuleb pöörduda põhjalikumate selgitustega maksu- ja tolliameti ärikliendi meiliaadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Vastavalt käibemaksuseaduse § 29 lõikele 1 saab maha arvata ainult maksustatava käibe tarbeks kasutatava kauba või teenuse sisendkäibemaksu ja seega ei saa maha arvata maksuvaba käibe tarbeks kasutatava kauba või teenuse sisendkäibemaksu.

Eluruumi üürile andmisest (ükskõik, kas äriühingule või eraisikule) tekib maksuvaba käive, mida ei saa ka vabatahtlikult maksustada – aluseks käibemaksuseaduse § 16 lõige 2 punkt 2 ja lõige 3 punkt 1. Seega, kui ostetakse käibemaksuga maksustatud uus eluruum üürile andmise eesmärgil, ei saa selle ostmisel sisendkäibemaksu maha arvata.

Majutusteenus, sõltumata osutajast, maksustatakse vastavalt käibemaksuseaduse § 15 lõige 2 punktile 4 käibemaksumääraga 9% ja on seega maksustatav käive. Kui ostetud uues eluruumis hakatakse osutama 9% määraga maksustatavat majutusteenust, siis on eluruum ostetud maksustatava käibe tarbeks ja selle ostmisel saab sisendkäibemaksu maha arvata.

Ka äriruumide rendile andmine on vastavalt käibemaksuseaduse § 16 lõige 2 punktile 2 üldreeglina maksuvaba käive, kuid erinevalt eluruumide üürile andmisest lubab § 16 lõige 3 punkt 1 äriruumide üürile või rendile andmist vabatahtlikult käibemaksuga maksustada. Ka vabatahtlikult maksustatud maksuvaba käive loetakse maksustatavaks käibeks. Seega, kui ostetakse äriruumid nende rendile andmiseks ja hakatakse renditeenust vabatahtlikult käibemaksuga maksustama, saab äriruumide ostmisel sisendkäibemaksu maha arvata.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes