01.10.2014 Kolmapäev

Kuidas tuleb sõiduauto sisendkäibemaksu maha arvata? Esile tõstetud

Küsimused KMS §-i 29 lõike 4 muudatuse kohta: ...teenuse saamisel arvatakse sisendkäibemaks maha vastavalt selle sõiduauto ettevõtluses kasutamise osatähtsusele, kui mitte rohkem kui 50 protsenti, võttes arvesse maksustatava ja maksuvaba käibe osatähtsuse.

Kas on näiteks maksuameti või rahandusminiteeriumi poolt täpselt lahti seletatud või toodud konkreetseid näited, kuidas tuleb toimida mahaarvatava käibemaksuga, kui ettevõtte kasutab sisendkäibemaksu mahaarvamisel KMS §-i 32 sätestatut? Kas võime kasutada üldist sisendkäibemaksu mahaarvamise proportsiooni või tuleb iga auto jaoks määrata konkreetne ettevõtluses kasutamise osatähtsuse määr?
Kui palju võime käibemaksu küsida tagasi, kui üldine proportsioon on näiteks 38%, 50% või siis 61%? Kas on võimalik tuua konkreetseid näiteid?

Vastab Maksu- ja Tolliameti otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist Ain Ulmre:

Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist
Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist Foto: Maksu- ja Tolliamet

Kui on tegemist sellise käibemaksukohustuslasega, kes arvab sisendkäibemaksu maha vastavalt käibemaksuseaduse § 29 lõikele 4, siis ka sõiduautoga seotud kuludelt sisendkäibemaksu mahaarvamisel ta mahaarvamise ajal lähtub üldisest ettevõtluse osatähtsusest ja aasta lõpul teeb ümberarvutuse vastavalt tegelikule proportsioonile. Seejuures saab sõiduautoga seotud kuludelt sisendkäibemaksu maha arvata mitte üle 50% ja kui ettevõtlus koosneb maksustatavast ja maksuvabast käibest, tuleb arvestada ka maksustatava käibe ja kogu käibe suhet.

Näiteks:

1) kui üldine ettevõtluse osatähtsus on 38%, saabki sõiduautoga seotud kuludelt arvata sisendkäibemaksu maha maksimaalselt 38% - kuid kui käibemaksukohustuslasel on maksustatavat käivet 50% ja maksuvaba käivet 50%, saab arvata maha 0,5 * 0,38 ehk 19%;
2) kui ettevõtluse üldine osatähtsus on 50% või üle 50% (näiteks 61%), saab sõiduautoga seotud kuludelt arvata sisendkäibemaksu maha maksimaalselt 50% – kuid kui käibemaksukohustuslasel on maksustatavat käivet 50% ja maksuvaba käivet 50%, saab arvata maha 0,5 * 0,5 ehk 25%.

TRK 2021 300x255 ee new2

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes