09.05.2014 Reede

Kuidas rakendub ühisomandi puhul tulumaksuseaduse § 15 lg 5 p-i 1 maksuvabastus? Esile tõstetud

Kinnistu on abikaasade ühisomandis. Kinnistu võõrandatakse ja võõrandamisel tekib kasu (müügihind - soetusmaksumus - dokumtaalselt tõendatud seotud kulud). Mees kasutab sellel kinnistul asuvat elamut enda elukohana ja tal on õigus saada tulumaksuseaduse (edaspidi - TuMS) § 15 lg 5 p 1 alusel maksuvabastus. Naine ei ela koos mehega. Kas ka naisel, kes antud juhul ei ela koos mehega kinnistul asuvas eluruumis, on samuti õigus saada TuMS-i § 15 lg 5 p 1 järgi maksuvabastus? Kinnistut saab müüa üksnes abikaasade ühisvarana ja tehingus ei ole võimalik eristada abikaasade ühisomandi osi. Juhul, kui naisel ei ole õigust maksuvabastusele, siis kas naine peab tasuma kinnistu müügi kasumi (müügihind - soetusmaksumus - dokumtaalselt tõendatud seotud kulud) poolest summast (50%) tulumaksu?

Vastab MTA spetsialist Reet:

Kuidas rakendub ühisomandi puhul tulumaksuseaduse § 15 lg 5 p-i 1 maksuvabastus?
Kuidas rakendub ühisomandi puhul tulumaksuseaduse § 15 lg 5 p-i 1 maksuvabastus? Foto: Maksu- ja Tolliamet

Abikaasade ühisomandis oleva elamu müügist saadud kasu saamisel on õigus täies ulatuses TuMS § 15 lg 5 p-s 1 sätestatud maksuvabastusele abikaasal, kelle eluase müüdav eluruum on. Teisel abikaasal ei teki sellest maksukohustust.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!