05.05.2020 Teisipäev

Pangaautomaadist võetud raha kajastamine

Kui firma omanik võtab pangakaardiga pangast sularaha, kas tuleks see toiming kajastada nõudena aruandva isiku vastu või pigem kassa sissetulekuna? Minu mäletamist mööda oli kunagi maksustamise teemaks, kui aruandval isikul teatud liiga suur summa arvel oli, see vist küll enam ei kehti? Milliseid erinevusi kajastamine kassa / versus aruandev isik sisaldab? 

Bilansi seisukohalt ei ole tegemist raha kirjel näidatava summaga, sest see ei vasta raha definitsioonile.
Bilansi seisukohalt ei ole tegemist raha kirjel näidatava summaga, sest see ei vasta raha definitsioonile. Foto: Pexels

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor

Ka minu teada ei ole aruandvate isikute käes olevad summad enam otseselt maksustatavad, kuid teatud tingimustel võidakse seda tõlgendada varjatud kasumieraldise või seotud isikule antud laenuna. Ning sel juhul võivad maksuprobleemid tõesti tekkida.  Aga täpsemalt peaks sellele vastama maksuspetsialistid.
Minu vastus puudutab ülalnimetatud toimingu raamatupidamisarvestuse aspekte.
Raamatupidamises tuleks omaniku poolt pangaautomaadist võetud raha kajastada nõudena. Bilansi seisukohalt ei ole tegemist raha kirjel näidatava summaga, sest see ei vasta raha definitsioonile. Ettevõttel ei ole selle üle otsest kontrolli (see on omanikul, kuid ettevõte ja omanik ei ole üks ja sama asi) ning see ei pruugi olla koheselt kasutatav ettevõtte kohustiste katmiseks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes